لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

واکنش دولت روحانی به مصوبه حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر: عادلانه نیست


جلسه خبری محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران در نهاد ریاست جمهوری در تهران - ۲۴ تیر ۱۳۹۴
جلسه خبری محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران در نهاد ریاست جمهوری در تهران - ۲۴ تیر ۱۳۹۴

مجلس شورای اسلامی ایران روز سه شنبه در مصوبه ای دولت را موظف کرد یارانه ۲۴ میلیون نفر را در سال جاری قطع کند. با این حال سخنگوی دولت ایران به شدت از این مصوبه انتقاد کرد و گفت حذف این تعداد از یارانه بگیرها عادلانه نیست وقابلیت اجرایی هم ندارد.

نمایندگان مجلس در جریان تصویب لایجه بودجه سال جاری دولت را مکلف کردند یارانه سه دهک بالای جمعیت ایران یعنی ۲۴ میلیون نفر را حذف کند.

در واقع مجلس تصویب کرده که یارانه تمام سرپرستان خانوار که درآمد آنها سالانه بیش از ۳۵ میلیون تومان است حذف شود مگر آنکه ۵ فرزند تحت تکفل داشته باشند.

با اینکه دولت حسن روحانی از ابتدای آغاز به کار اعلام کرده بود برای پرداخت یارانه ها، منابع کافی در اختیار ندارد، اما محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از این لایحه به شدت انتقاد کرده است، به دو دلیل: یکی اینکه به گفته آقای نوبخت سه دهک بالای جمعیت ایران آن قدر درآمد ندارند که از دریافت یارانه معاف شوند.

دلیل دومی که آقای نوبخت آورده این است که دولت اگر هم بخواهد اصلا امکان اجرای این مصوبه را در سالجاری ندارد؛ چرا که شناسایی دقیق افراد پردرآمد کار ساده ای نیست.

نوبخت این را هم گفته که دولت پیشتر حدود چهار و نیم میلیون نفر را از دریافت یارانه حذف کرده بود و بعد یارانه یک و نیم میلیون نفر را به آنها بازگرداند چرا که به گفته سخنگوی دولت درآمدشان کم بود و به آنها ظلم شده بود.

محمدرضا پورابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه را لبیک به درخواست رهبر جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد اقتصاد مقاومتی دانسته است.

بر اساس مصوبه مجلس، چنانچه سه دهک پردرآمد جامعه حذف شوند، ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع مالی آزاد می شود که ۳۰ درصد آن صرف ایجاد اشتغال برای ایثارگران، خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و جوانان خواهد شد.

طبق این مصوبه ۳۵ درصد هم به واحدهای کوچک و متوسط تولیدی و مابقی به نوسازی صنایع و ایجاد زیرساخت های صادراتی اختصاص می یابد.

پنج سال است که در ایران به تعداد زیادی از مردم یارانه پرداخت می شود. دولت حسن روحانی از ابتدای روی کار آمدن اعلام کرده نحوه پرداخت یارانه، دقیق نبوده و به زیان مردم و اقتصاد کشور تمام شده است. در این مدت نزدیک به بودجه عمرانی ۵ سال کشور یارانه پرداخت شده است.

XS
SM
MD
LG