لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

حذف ۲ میلیون ایرانی "پردرآمد" از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه


محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از حذف دو میلیون شهروند "پردرآمد" از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی خبر داد. به گفته آقای نوبخت این کار "گواراتر" از آن است که یارانه "نیازمندان" حذف شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که در یک برنامه تلویزیونی حضور داشت با اعلام رقم دو میلیون نفری افرادی که یارانه نقدی آنها قطع شده به گمانه‌زنی‌های ماه‌های اخیر پایان داد. آقای نوبخت در عین حال احتمال بروز اشتباه و خطا در حذف یارانه‌بگیران را منتفی ندانست و عنوان کرد که سامانه‌ای راه‌اندازی شده تا به شکایات معترضان رسیدگی کند.

این مقام ارشد دولتی به هزینه‌های سنگین خرج شده از سال ۱۳۸۹ برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: "نه تنها براساس قانون هیچ رقمی به سمت تولید و یا خزانه دولت روانه نشد، بلکه در این مدت ۵۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت شده و به همراه تمامی منابع ناشی از افزایش حامل‌های انرژی صرف توزیع نقدی شده است."

به گفته آقای نوبخت در دولت یازدهم با صرفه‌جویی انجام شده در منابع هدفمندی و بعد از آن غربالگری یارانه‌بگیران تاکنون ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کرده و هزینه‌های درمانی ارزان‌تر شده است.

او همچنین به افراد نیازمندی اشاره کرده که "ساعتی قبل از واریز یارانه نقدی پای دستگاه‌های خودپرداز منتظر می‌ایستند".

به اعتقاد رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پرداخت یارانه به افراد تحت پوشش و مورد حمایت روش مناسبی نیست چرا که در این صورت "باید یارانه ۶۶ میلیون نفر را حذف می‌کردیم و فقط به ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش یارانه نقدی می‌پرداختیم. آنگاه افراد نیازمندی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و یا کمیته امداد امام خمینی (ره) و سایر بخش‌های پوششی نیستند، ولی در بین آن ۶۶ میلیون نفر دیگر قرار دارند حذف می‌شدند".

مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه داده تا با تعیین مصادیقی "خانوارهای پردرآمد" را شناسایی و آنان را از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی حذف کند.

بنا به اعلام رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاکنون دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه‌ها انصراف داده و دو میلیون نفر نیز از سوی دولت حذف شده‌اند.

XS
SM
MD
LG