لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

دلالان شکر از اسفند ۹۷ تا کنون ۲ هزار میلیارد تومان «به جیب» زدند


رسانه های ایران می گویند که از اوایل اسفند سال گذشته تا کنون حدود دو هزار میلیارد تومان سود غیرقانونی به جیب دلالان بازار شکر در ایران رفته است.

خبرگزاری ایسنا، روز دوشنبه ۹ اردیبهشت در گزارشی به دلالی در بازار شکر پرداخت و با اشاره به دلالی بیش از یک هزار و ۹۶۶ میلیارد تومانی سود غیرمجاز از اسفند سال ۹۷ تا ۸ اردیبهشت امسال، نوشت که این رقم مابه‌التفاوت قیمت شکر در بازار مصرف با نرخ مصوبی است که ستاد تنظیم بازار برای این کالا در نظر گرفته است.

بنابر این گزارش اگر میزان سود غیر قانونی بازار شکر در میزان مصرف ایرانی‌ها مورد حساب قرار گیرد، دلالان با این سودهای نجومی میزان مصرف شکر ماهانه ۲۰۰ هزار نفر از ایرانیان را بلعیده‌اند.

براساس آمار رسمی در ایران، شکر در اسفندسال گذشته با ۳۸.۵ درصد بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده بود.

پیشتر نیز مقامات آمریکا به وجود فساد در تجارت شکر در ایران اشاره کرده بودند و وزارت خارجه ایالات متحده در آذر سال ۹۷ به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در توئیتر خود به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی اشاره کرده بود.

از جمله به ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع مقیم قم اشاره کرده بود که به دلیل تجارت شکر به سلطان شکر در ایران مشهور است.

در این توئیت وزارت خارجه آمریکا نوشته بود «سلطان شکر که او با پر کردن بازار با شکر وارداتی گران قیمت، ایرانی ها را از کار بیکار کرد و میلیون ها دلار سود برد.»

افزایش پرونده های فساد در ایران و گرانی‌های اخیر باعث نارضایتی اقشار مختلف مردم شده اما حتی برخوردهای قضایی با کسانی که حکومت آن‌ها را دلالان و اخلال‌گران اقتصادی می نامد نیز نتوانسته، میزان فساد و آشفتگی قیمت ها در بازار ایران را کاهش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG