لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

موسسه مالی بین‌المللی می‌گوید اقتصاد ایران کوچکتر می‌شود


آرشیو
آرشیو

نشریه فوربز با اشاره به تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران، به نقل از اندیشکده موسسه بین المللی مالی می گوید که انتظار می رود اقتصاد ایران از این هم کوچکتر شود.

گاربیس ایرادیان و تیم او در اندیشکده موسسه مالی بین المللی، مستقر در واشنگتن، می گویند که تا پایان سال جاری مالی در ایران (پایان ماه مارس)، انتظار می رود که اقتصاد ایران ۷.۲ درصد کوچک شود.

طبق گزارش آنها، سال گذشته نیز اقتصاد ایران ۴.۶ درصد کوچک شده بود.

به نوشته نشریه فوربز، مشکل فوری در این مسئله ناشی از تحریم های آمریکا است که صادرات نفت ایران را محدود و دولت ایران را از بخش عمده‌ای از درآمدهایش محروم کرده است.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی، معدن، و ساخت‌وساز ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، از جمله عراق، یمن، سوریه، و لبنان، است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG