لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

پرزیدنت دونالد ترامپ:‌ من رژيم ایران را با تحریم‌های بیشتر پاسخگو قرار می‌دهم


دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه با صدور بیانیه‌ای هدف از تحریم‌های جدید علیه ایران را تلاش برای پاسخگو قرار دادن جمهوری اسلامی برای «اقدامات تروریستی و نفوذ بدخواهانه‌اش در منطقه» نامید.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۲۰ دی‌ماه گفت: «من با قطع درآمدهای رژیم ایران - درآمدهایی که ممکن است برای تامین مالی و حمایت برنامه هسته‌ای، توسعه موشکی، تروریسم، شبکه نیابتی تروریستی، و نفوذ بدخواهانه‌اش در منطقه استفاده شود - آن رژیم را پاسخگو قرار می‌دهم.»

پرزیدنت ترامپ در این بیانیه که متن آن در وبسایت کاخ سفید منتشر شد، افزود: «من یک فرمان اجرایی را به عنوان مجوز اعمال تحریم‌ها علیه هر فرد یا نهادی که در حوزه عمرانی، تولیدی، نساجی، یا معدن فعالیت داشته باشند، یا هر کسی که به چنین افرادی کمک کند، صادر کردم. این فرمان با دادن اختیار به دولت برای اعمال تحریم‌های ثانویه بر نهادهای مالی خارجی، تاثیر عمده‌ای بر اقتصاد ایران خواهد داشت. ایران کماکان در صدر حامیان تروریسم در جهان است. رژیم ایران اعضای نیروهای مسلح ایالات متحده، دیپلمات‌ها و غیرنظامیان و همچنین شهروندان و منافع شرکایمان را از طریق نیروی نظامی و گروه‌های نیابتی‌اش تهدید کرده است.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: «ایالات متحده به مقابله با رفتار مخرب و بی ثبات‌کننده رژیم ایران ادامه خواهد داد. ایران هرگز اجازه نخواهد یافت که سلاح هسته‌ای در اختیار داشته باشد و این تحریم‌های تنبیهی اقتصادی تا زمانی که رژیم ایران رفتار خود را عوض نکند، پابرجا خواهند ماند.»

وی در پایان خاطر نشان کرد که ایالات متحده آماده است صلح را با هر کسی که به دنبال آن باشد، در آغوش بکشد.

ظهر جمعه ۲۰ دی‌ماه، وزرای خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را اعلام کردند که نزدیکان خامنه‌ای و بخشی از حوزه معدن و صنایع ایران را دربر می‌گیرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی به دو پایگاه هوایی در نزدیکی بغداد و اربیل، که نظامیان آمریکایی در آنها مستقر هستند، حمله موشکی کرد که تلفات جانی نداشت. ایران مدعی شد این حمله برای انتقام کشتن قاسم سلیمانی بود. روز جمعه ۱۳ دی‌ماه آمریکا به فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را در بغداد کشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG