لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

اقتصاد ایران - درخواست رئیسی برای تحول ملموس اقتصادی؛ «زمین‌گیر» شدن «۵۰ درصد هواپیماهای» ایران


آرشیو

رییس‌جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که «دولت ناظر اصلی در بازار» است و باید «تحولی ملموس در اقتصاد کشور و معیشت» مردم ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، ابراهیم رئیسی روز سه شنبه ۲۳ شهریور گفت، وزارتخانه‌های صنعت و معدن، تجارت و جهاد کشاورزی باید «برای حل مشکلات معیشت روزانه مردم تدبیر و چاره‌اندیشی کنند.»

با گذشت بیش از یک ماه از آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی، هنوز برنامه مشخصی برای «حل مشکلات معیشت روزانه مردم» معرفی نشده است.

جمعی از کارشناسان و اقتصاددانان پس از اعلام ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران به او در مورد وضعیت اقتصاد ایران هشدار داده بودند.

مسعود نیلی، اقتصاددان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، خطاب به آقای رئیسی گفت که ایران «در آستانه وقوع شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل» است.

همچنین محمد رضا فرزین، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، شرایط ایران را «بسیار سخت و نگران کننده» توصیف کرد و غلامرضا مصباحی مقدم از «کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی» خبر داد.

نیمی از هواپیماهای ایران زمین گیر شده اند

محمد رضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می‌گوید به رغم بالا بودن «تقاضا برای سفرهای هوایی «پنجاه درصد هواپیماهای کشور زمین‌گیر شده‌اند.»

این نماینده مجلس، دلیل «بالا رفتن قیمت بلیت هواپیما» در ایران را « محدود بودن تعداد صندلی‌های پروازی نسبت به تقاضای سفر » دانست و گفت ایران «باید به سمت خرید و وارد کردن هواپیماهای جدید» پیش برود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس، میانگین سن ناوگان هوایی ایران را «بالای ۲۰ سال» عنوان کرد که به گفته او « مناسب نیست» و « باید هواپیماهای زیر ۱۰ سال خریداری کرد »

به گفته آقای رضایی کوچی، «بخش خصوصی قرار است هواپیما خریداری کند و بانک‌ها نیز برای اینکار قرار است تسهیلات پرداخت کنند.»

بخش عمده ای از ناوگان هوایی ایران تحت تحریم های آمریکا است، چرا که واشنگتن می‌گوید جمهوری اسلامی از ناوگان هوایی خود، به ویژه خطوط هوایی ماهان، در نقل و انتقال سلاح به کشورهایی مانند سوریه استفاده کرده است.

سال گذشته، یک خلبان هواپیمایی ماهان در گفت‌وگو با یک رسانه متعلق به سپاه پاسداران تایید کرد که با حضور شخص قاسم سلیمانی، از یک هواپیمای مسافربری این شرکت برای انتقال «بار ممنوع» به سوریه استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG