لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

یک نماینده مجلس‌: ارز دولتی کاغذ باعث رانت‌خواری شده است


پس از گران شدن بی سابقه کاغذ در ایران این بار یک نماینده مجلس گفت که ارز دولتی در بخش کاغذ تنها باعث رانت خواری شده است.

پروانه سلحشوری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، روز یکشنبه ۲۳ تیرماه به خبرگزاری خانه ملت گفت که ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به کاغذ به هیچ عنوان کاهش قیمت کاغذ را در پی نداشته بلکه در مقابل این ارز دولتی منجر به ایجاد رانت‌ خواری شده است.

این نماینده مجلس گفت که ارز دولتی برای کاغذ به «عده‌ای محدود» می‌رسد که به راحتی کاغذ را با قیمتی آزاد در بازار به فروش می‌‎رسانند و «شاهد همین وضعیت در سایر کالاهای اساسی که ارز چهارهزار و ۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق می‌‎گیرد نیز هستیم.»

پیش از این در اردیبهشت امسال آمار رسمی منتشر شده در رسانه های داخل ایران نشان داد که حدود ۹۳ درصد از کاغذ وارداتی با ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) نامعلوم است.

بحران گرانی کاغذ در ایران به اندازه‌ای است که چندی پیش برخی روزنامه ها از جمله روزنامه‌های همشهری و ایران اعلام کردند که به خاطر گرانی مجبور به کاستن صفحه‌های خود شده‌اند.

مسئولان جمهوری اسلامی در حالی از بررسی بازار کاغذ می‌گویند که در سال گذشته نیز مقامات پلیس و قضایی از پرونده‌ای به نام «سلطان کاغذ» خبر داده بود. علی رغم تشکیل پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران، طی ماه‌های اخیر میزان فساد و گرانی ها‌ کاهش نیافته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG