لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

سرنوشت ۹۳ درصد کاغذ وارداتی با ارز دولتی مشخص نیست؛ بعد از مجلس این‌بار تعزیرات و ارشاد کمیته بررسی تشکیل دادند


پس از گران شدن بی سابقه کاغذ در ایران و نا مشخص بودن ۹۳ درصد کاغذ وارداتی با ارز دولتی به ایران، این بار وزیر ارشاد از ورود سازمان تعزیرات و وزارت ارشاد به بازار کاغذ خبر داده است.

عباس صالحی، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت اعلام کرده است که سازمان تعزیرات و وزرات ارشاد کمیته‌ای تشکیل داده تا با مجموعه کسانی که ارز گرفته اند، اما کاغذ وارد نکردند یا وارد کرده اند، اما توزیع شان مشخص نیست مورد بررسی قرار گیرند.

بحران گرانی کاغذ در ایران به اندازه‌ای است که طی روزهای گذشته برخی روزنامه ها از جمله روزنامه‌های همشهری و ایران اعلام کردند که به خاطر گرانی مجبور به کاستن صفحه‌های خود شده‌اند.

همچنین روزنامه همشهری در ۲۲ اردیبهشت ماه نوشت که «دیروز هر کیلوگرم کاغذ به ۱۵ هزار تومان رسید (یعنی دست کم ۴ برابر قیمت سال گذشته) و در بازار نایاب شد.»

نمایشگاه کتاب امسال نیز در تهران تحت تاثیر گران شدن کاغذ قرار گرفته بود.

از سوی دیگر نیز روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از ورود این کمیسیون برای بررسی علل نامشخص بودن سرنوشت ۹۳ درصد از کاغذ وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت که گزارش نهایی کمیته بررسی بازار کاغذ هفته آینده اعلام می‌شود.

مسئولان جمهوری اسلامی در حالی از بررسی بازار کاغذ می‌گویند که در سال گذشته نیز مقامات پلیس و قضایی از پرونده‌ای به نام «سلطان کاغذ» خبر داده بود. علی رغم تشکیل پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران، طی ماه‌های اخیر میزان فساد و گرانی ها‌ کاهش نیافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG