لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۵

گزندگی تحریم های نفتی در ایران تابستان حس می شود


گزندگی تحریم های نفتی در ایران تابستان حس می شود

گاردین زیر عنوان "نگرانی های حاکی از امکان فلج شدن اقتصاد ایران بر اثر تحریم های غرب" می نویسد تحریم های غرب علیه ایران ابعاد جدیدی به دشواری های اقتصادی ایران داده است، که سقوط ریال، گرانی منجر به محدودیت خرید دلار، وهجوم مردم برای ذخیره سازی مایحتاج عمومی از جمله آنهاست.

مقامات ایران پیش از این برای بی اهمیت جلوه دادن تاثیر تحریم هائی که به سبب برنامه اتمی تهران علیه ایران وضع شده است به سرعت وارد عمل می شدند و حتی استدلال می کردند که تحریم های علیه رژیم عملا به خودکفائی در بسیاری از زمینه ها منجر شده است.

اما تحریم های اخیر آمريکا و اتحادیه اروپا علیه واردات نفت از ایران، که در طول پنج هفته گذشته وضع شد، برای کادر رهبری ایران جز اعتراف به شدت دشواری ها، چاره چندانی باقی نگذاشته است. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در سخنرانی اخیر خود در مجلس، تحریم ها را سنگین ترین حمله به یک ملت در طول تاریخ توصیف کرد.

تاثیر کامل تحریم ها به احتمال قوی در تابستان وهنگامی حس خواهد شد که تحریم های جدید درست به اجرا گذاشته شده باشد، هر چند که شواهد مرتبط با ضربات تحریم ها بر اقتصاد ایران متعدد است.

ضعف های اقتصادی ایران، بخصوص بیکاری شدید و سوء مدریت دولت، در سال های اخیر با استفاده از قیمت های بالای نفت پوشانده می شد، اما اتکای ایران به نفت به معنای آن است که تحریم ها اگر کاملا به اجرا گذاشته شوند، بالقوه توانائی آن را دارند که اقتصاد کشور را به زانو درآورند و آثار فلج کننده درازمدتی بر زندگی مردم بجا بگذارند.

XS
SM
MD
LG