لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

گزارش داده‌های باز ایران: قیمت یک پرس چلوکباب دو برابر هزینه خوراک روزانه یک کارگر


آرشیو
آرشیو

هزینه‌های زندگی در ایران به خصوص برای خانواده‌های کارگری به وضع سرسام‌آوری رسیده است.

پایگاه داده‌های باز ایران در گزارشی که روز ۲۹ آبان منتشر کرده است می نویسد که قیمت هر عدد تخم مرغ در پاییز ۱۴۰۲ از مرز ۵ هزار تومان گذشته است. اگر قیمت نان سنگک هم بین ۳ تا ۵ هزار تومان در نظر گرفته شود هزینه یک وعده نیمروی یک خانواده سه نفره (با احتساب ۸ تخم مرغ و ۲ نان سنگگ در یک وعده) به مرز ۵۰ هزار تومان می رسد.

طبق قانون مصوب، حداقل دریافتی یک کارگر ساده با یک فرزند در سال ۱۴۰۲ کمتر از ۷.۵ میلیون تومان در ماه یا ۲۵۰ هزار تومان در روز است که باید صرف تامین هزینه مسکن، پرداخت پول آب و برق و گاز و تلفن، و هزینه‌های ضروری از جمله تامین غذا شود.

داده‌های آخرین آمارگیری هزینه و درآمد خانوار نشان می دهد که به طور متوسط ۲۰ تا ۴۶ درصد هزینه‌های یک خانوار شهری صرف تامین غذا و مواد خوراکی می شود که البته در مورد خانواده‌های کم‌درآمد در بالای طیف قرار می گیرد. (متوسط سهم بودجه خوراکی سه دهک اول: ۴۰ درصد کل هزینه های خانواده)

به این ترتیب یک خانواده سه نفره با حداقل حقوق یک کارگر ساده می‌تواند تا ۱۰۰ هزار تومان برای تامین غذا هزینه کند. و با حداقل حقوق یک کارگر ساده نهایتا می توان هزینه روزانه ۲ وعده تخم مرغ و نان این خانواده را تامین کرد.

بنا به گزارش پایگاه داده‌های باز ایران، در حال حاضر قیمت یک پرس چلوکباب کوبیده در مناطق جنوبی و مرکزی تهران بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. و این به آن معنی است که یک خانواده سه نفری کارگری باید ۳ تا ۴ روز غذا نخورد تا بتواند هزینه دو پرس چلوکباب کوبیده برای یک وعده غذایی را تامین کند.

XS
SM
MD
LG