لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

جلسه «ناکام» و غیرعلنی مجلس برای بحران ارز؛ معاون رئیسی: همینه که هست


محمد مخبر معاون اول رئیسی در فایل صوتی که از او فاش شده گفته «همینه که هست».
محمد مخبر معاون اول رئیسی در فایل صوتی که از او فاش شده گفته «همینه که هست».

در حالیکه با تاخیر سه روزه، مجلس و اعضای دولت ابراهیم رئیسی برای بحران سقوط ارزش ریال جلسه غیرعلنی برگزار کردند، علیرضا بیگی، نماینده تبریز فاش کرد که دولت ابراهیم رئیسی برنامه‌ای برای برون‌رفت از بحران ارزی ندارد و معاون اول رئیس جمهوری گفته «همینه که هست».

ارزش هر دلار در بازار آزاد ایران از ۵۸ هزار و پانصد تومان گذشت. در شش ماه اخیر، با سقوط ارزش پول ملی ایران، هر دلار آمریکا از حدود سی‌هزار تومان به نزدیک ۶۰ هزار تومان رسیده است.

از چندی پیش قرار بود برخی اعضای دولت با مجلس دیدار کنند که این نشست با تاخیر، روز شنبه به صورت غیرعلنی برگزار شد. جزئیاتی از این جلسه نیست. تنها گفته شده که معاون اول رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در مجلس حاضر شدند.

بعد از این جلسه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس بدون اشاره به نتایج جلسه غیرعلنی تاکید کرد که «به جمع‌بندی خوبی در رابطه با بازار ارز رسیدیم.»

جزئياتی از جلسه غیرعلنی مجلس

روایت رسانه‌های دولتی از این جلسه، همراه با امید و خوشبینی بود. از جمله برخی اظهارات محمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی را منعکس کردند که او به نقل از معاون رئیسی گفت «ابتدای دولت سیزدهم مشکلاتی وجود داشته» که به مرور زمان این مشکلات در حال «کاهش یافتن» هستند و «به زودی» بازار ارز شاهد «حل مشکل و ثبات» خواهد بود. همچنین برخی دیگر اظهارات محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی را منعکس کردند که او مدعی شد که با ایجاد «سامانه واحد ارز و طلا»، قیمت واقعی دلار در آن سامانه درج شده و آن قیمت‌هایی که در فضای مجازی در جاهای دیگر وجود دارد «غیر واقعی» هستند.

در مقابل این اظهارات، علیرضا بیگی، نماینده تبریز در گفتگو با سایت اقتصادسنج فاش کرده که در جلسه روز شنبه مجلس، محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی به صراحت به نمایندگان اعلام کرد که «ما راه حل بهتری برای مدیریت بازار ارز نداریم» و «همینه که هست». آقای بیگی اظهارات مخبر را «غیر مسئولانه‌ترین سخن یک مقام دولت» خواند و گفت:استنباط ما از جلسه با تیم اقتصادی دولت این است که برنامه‌ای برای برون رفت از شرایط موجود وجود ندارد.

همزمان برخی کانال‌های تلگرامی فایل صوتی کوتاهی از مخبر را پخش کرده‌اند.

در روزهای اخیر گرانی دلار موجب شد تا برخی معترضان در شعارهایی بگویند « دلار بالای پنجاه، لعنت به آیت الله».

جمشید اسدی اقتصاددان به صدای آمریکا گفته است « تا نظام ولایی هست دلار از این هم بیشتر گران می‌شود و ریال بی‌ارزش.»

همچنین سیامک شجاعی اقتصاددان به صدای آمریکا گفت که فساد، سوء مدیریت و ساختار مافیایی، اقتصاد ایران را نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG