لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

اکسپرس: معترضان، رهبران ایران را مقصر مشکلات اقتصادی می‌دانند


خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای دولت حسن روحانی
خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای دولت حسن روحانی

در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین اظهارنظر «سوءمدیریت» دولت را عامل مشکلات اقتصادی می داند، معترضان ایرانی در هفته های اخیر در تظاهرات خود در شهرهای بزرگ ناخشنودی خود را از رهبران شان ابراز کرده اند.

روزنامه اکسپرس چاپ لندن در گزارشی نوشته است:معترضان در ایران در بحبوحه تورم فزاینده ، نرخ بیکاری بالا و سقوط ارزش ریال خشم خود را از رهبرانشان نشان می دهند و نه از پرزیدنت ترامپ که تحریم ها علیه ایران را احیا کرده است.

معترضان هفته گذشته به خیابان ها ریختند تا خشم خود را از فساد گسترده، مشکلات اقتصادی و بی عدالتی نشان دادند.

اکسپرس به نقل از یکی از معترضان می نویسد رهبران می خواهند ترامپ را برای بدبختی مردم مقصر نشان دهند در حالی که آیت الله خامنه ای باید سرزنش شود.

در همین حال، آیت الله خامنه ای روز یکشنبه دولت حسن روحانی را متهم به سوء مدیریت کرد و گفت سوء مدیریت اقتصادی بیش از تحریم ها بر مردم فشار می گذارد. او همچنین گفت سقوط ارزش ریال مشکل خارجی نیست بلکه داخلی است. تحریم‌ها نه این که اثر نداشته باشد اما عمده‌ تأثیر مربوط به عملکردهاست.

رویترز نیز روز دوشنبه در گزارشی نوشت ریال از چهار ماه گذشته، نیمی از ارزش خود را از دست داده است که علت عمده آن تقاضا برای دلار در میان مردم بوده است که می خواهند پس اندازهای خود را حفظ کنند.

رویترز در ادامه نوشت: هزاران نفر در اعتراض به سقوط ارزش ریال، افزایش بهای مواد غذایی و فساد دولتی به خیابان ها ریخته اند.

اعتراض ها در شهرها و روستاهای ایران اغلب با شعارهایی علیه گرانی و بیکاری آغاز می شود اما به سرعت به اعتراض علیه دولت تبدیل می شود.

خبرگزاری فرانسه نیز روز دوشنبه در گزارشی به نقل از تحلیلگران نوشت، خروج آمریکا از توافق اتمی و نگرانی از احیای تحریم ها به سقوط ارزش ریال دامن زد اما در عین حال بسیاری بر این باورند که این عوامل تنها به مشکلات دیرینه اقتصادی ایران شدت بخشیده است و به اعتراض ها علیه مدیریت اقتصادی و فساد گسترده دامن زده است.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

بازگشت تحریم‌ها

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG