لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

ژاپن در پی سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌های نفت و گاز و پتروشیمی ایران


هیات اقتصادی ژاپن با مقامات صنعتی و نفتی ایران دیدار کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

وزیر اقتصاد ژاپن به همراه گروهی ازمقامات بلندپایه و صاحبان مشاغل این کشور، برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران، به تهران سفر کرد.

به نوشته شانا، پایگاه خبری وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران، در پی توافق هسته‌ای ایران با شش کشور قدرتمند جهان که لغو تحریم‌های جهانی علیه ایران را به دنبال خواهد داشت، و به دنبال دیدار هیات‌های تجاری و مقامات بلندپایه سیاسی و اقتصادی آلمان، فرانسه، ایتالیا و صربستان از تهران، اکنون هیأت اقتصادی ژاپن برای توسعه روابط تجاری به تهران آمده است تا با مقامات کشور، از جمله بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، و صاحبان مشاغل عمده گفتگو کند.

در هیأت اقتصادی ژاپن، علاوه بر معاون وزیر اقتصاد، مدیران مالی، نفت و گاز، برنامه ریزی منابع طبیعی، نمایندگان ویژه بانکها، شرکتهای بیمه، فدراسیون تجارت ژاپن، و شرکتهای عمده این کشور، از جمله میتسوبیشی، تویوتا حضور دارند .

آقای زنگنه روز یکشنبه ۱۸ مرداد ، با دایشیرو یاما گیوا، معاون وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن دیدار و گفتگو کرد. به گفته زنگنه قرار است شرکت‌های دو کشور برای توسعه تکنولوژی و سرمایه ‌گذاری در بخش‌های مختلف با یکدیگر همکاری کنند.

آقای زنگنه همچنین افزود که ایران آماده است، پس از لغو تحریم‌ها، میزان صادرات نفت به ژاپن را به پیش از اعمال تحریم‌ها برساند.

او گفت: «با معاون وزیر اقتصاد ژاپن درباره گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی و صنعتی، به ویژه در بخش بالادستی نفت، پالایش نفت، پتروشیمی، و سرمایه گذاری‌های شرکت‌های ژاپنی در ایران گفتگو کردیم.»

وزیر نفت ایران در پاسخ به سوالی درباره حضور شرکت های آمریکایی در طرح های نفت و گاز ایران گفت که ایران تاکنون درخواستی از شرکت های آمریکایی برای حضور در پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی خود دریافت نکرده است.

دایشیرو یاماگیوا، وزیر اقتصاد ژاپن هم پس از دیدار با وزیر نفت ایران به مذاکرات هسته‌ای در وین اشاره کرد و گفت: «خوشحالیم که ایران و کشورهای ۵+۱ به توافق رسیدند، و امیدواریم که در شرایط جدید، تهران و توکیو دو شریک موثر و ممتاز در عرصه انرژی باشند. »

پیش از اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران، در سال ۲۰۱۲، ژاپن از خریداران اصلی نفت ایران در آسیا بود.

توکیو پیشتر اعلام کرده بود که پس از توافق هسته‌ای، در بازار ایران فعال خواهد شد و مایل است تا در طرح‌های نفتی، صنعتی و زیر ساختی کشور شرکت کند.

پس از توافق ایران و ۵+۱، ژاپن اولین کشوری از شرق آسیاست، که از تهران دیدن می‌کند.ایران تلاش دارد تا عقب ماندگی اقتصادی و فرسودگی زیرساخت‌های اقتصادی خود را با کمک سرمایه‌گذای و مشاکت خارجی جبران و رفع کند.

XS
SM
MD
LG