لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

مرکز آمار ایران: نرخ تورم نقطه‌ای به بیش از ۴۸ درصد افزایش یافت


مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای سراسر کشور ۴۸.۵ درصد، و نرخ تورم سالانه به ۴۵ درصد افزایش یافته است.

بنا بر تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، در آذر ۱۴۰۱ نرخ تورم نقطه‌ای آخرین ماه پاییز ۱۴۰۱ به ۴۸.۵ درصد رسیده است. یعنی هر خانواده به طور متوسط، ۴۸.۵ درصد بیشتر از آذر سال ۱۴۰۰ برای خرید کالاها و خدمات هزینه کرده است.

نرخ تورم نقطه‌ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه در سال گذشته است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم نقطه‌ای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در آذر ماه با کاهش ۲.۴ درصدی به ۶۵.۳ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش دو واحدی به ۳۸.۹ درصد رسیده است.

در همین گزارش گفته شده که نرخ تورم نقطه‌ای آذر برای هر خانواده شهری با افزایش شش دهم درصدی به ۴۷.۹ درصد و برای خانواده‌های روستایی با ۹ دهم درصد کاهش، به ۵۱.۴ درصد رسیده است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانواده‌های کشور در آذر ۱۴۰۱ با افزایش یک واحدی به ۴۵ درصد رسیده است.

این تورم برای خانوارهای شهری با یک واحد افزایش، ۴۴.۳ درصد و برای خانوارهای روستایی با ۱.۲ درصد افزایش ۴۸.۶ درصد است.

بیشترین افزایش قیمت‌ها در ماه آذر، نسبت به آبان در گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» مربوط به پیاز و کدو سبز و نوشیدنی‌ها بوده است.

در گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز انواع دارو و اتومبیل‌های سواری بیشترین افزایش قیمت را داشته است. در مقابل قیمت مرغ ماشینی و خشکبار نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

XS
SM
MD
LG