لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

احضار وزیر اقتصاد به مجلس؛ خاندوزی: علت بحران ارزی کنونی تهدیدات دشمنان و شبکه سفته‌بازان است


اقتصاد ایران با نوسان شدید ارزی مواجه شده است
اقتصاد ایران با نوسان شدید ارزی مواجه شده است

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی مدعی شده که «بحران ارزی» کنونی ایران ناشی از «تهدیدهای اقتصاد دیجیتال» و کار «دشمنان» است، اما همزمان در مجلس شورای اسلامی اعلام شده که تیم اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی به ویژه احسان خاندوزی برای پاسخگویی باید فراخوانده شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی در توجیه وضعیت حال حاضر اقتصاد ایران، اظهار داشته است: «ما با یک نبرد دیجیتال مواجه هستیم.»

احسان خاندوزی همچین اظهار داشته است که حتی در عرصه داخلی چالش ارزی کشور، آنچه هجوم «شبکه‌های جدید سفته‌بازان» نامیده، از علت‌های اصلی این جهش بهای ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی کشور است.

در این حال، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی به خبرگزاری «ایلنا» گفته است: با این قیمت دلار،‌ نصف ثروت ایرانیان به «کاه» تبدیل شده و «دستوردرمانی» دولت رئیسی جواب نداده، چون «پشتوانه کارشناسی» ندارد.

منصور حقیقت‌پور توضیح داده است: اقتصاد با «دستور» درست نمی‌شود. او با اشاره به ابراهیم رئیسی گفت: دولت را با دلار «۲۳ هزار تومان» تحویل گرفت امروز «۳۸ هزار تومان» را رد کرده است.

با این وجود، همچنان برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این باورند که با تنظیم رفتار مسئولان برخی نهادها همچون بانک مرکزی جمهوری اسلامی یا وزیر اقتصاد دولت رئیسی، امکان خروج از این چالش جدی وجود دارد.

علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این مورد گفت که «دولتمردان» به ویژه مسئولان «بانک مرکزی و وزارت اقتصاد» باید تلاش کنند تا بتوانیم «حداکثر پایداری و ثبات» را در نرخ ارز شاهد باشیم و همزمان باید «پاسخگو» باشند.

از دیگر سو، همزمان با اوج‌گیری بهای دلار در بازار ارز ایران، دادستان تهران گفته است کیفرخواست «۱۶ قاچاقچی حرفه‌ای» که با «خرید و فروش غیرقانونی ارز» به مجموع مبالغ «دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان» و «دو میلیون و ۴۱۱ هزار دلار و ۲۴۵ هزار یورو قاچاق»، صادر شده است.

این اقدامات در شرایطی صورت می‌گیرد که سال‌های گذشته نیز برخی فعالان این بازار تحت عناوینی همچون «سوداگر ارز» ارز و «دلال ارز» هم به عنوان «عامل اصلی» جهش‌های قیمت ارزهای خارجی معرفی، دستگیر، محاکمه و در برخی موارد اعدام شده‌اند.

XS
SM
MD
LG