لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۷

وزیر مسکن: یک و نیم میلیون خانواده ایرانی در اتاق زندگی می‌کنند


پیشی بینی افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن در ایران
پیشی بینی افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن در ایران

وزیر مسکن ایران گفت که حدود یک و نیم میلیون خانواده ایرانی به جای خانه در اتاق زندگی می‌کنند.

عباس آخوندی روز دوشنبه هنگام تشریح نحوه توزیع مسکن در ایران گفت: «۶۴۵ هزار کمبود مسکن شهری داریم و ۵۱۷ هزار کمبود مسکن روستایی که جمعا به یک میلیون و ۱۶۲ هزار کمبود مسکن می‌رسد».

آخوندی سپس به توزیع نامناسب مسکن در ایران اشاره کرد و گفت که یک و نیم میلیون ایرانی در یک اتاق زندگی می‌کنند نه در خانه.

او گفت که تعداد خانه‌ها در ایران از ۸.۳ میلیون خانه در سال ۱۳۶۵ به ۲۰ میلیون در حال حاضر رسیده است اما نحوه توزیع مسکن مشکل‌ساز بوده است.

جهش‌های قیمت مسکن در ایران و کاهش توان خرید خانه توسط خانواده‌های ایرانی، طی دهه‌های اخیر به یکی از شاخص‌های عمده مشکلات اقتصادی ایران تبدیل شده است. دولت محمود احمدی‌نژاد تلاش کرد با اجرای طرح مسکن مهر، صدها هزار خانه جدید به متقاضیان تحویل دهد اما این طرح به سرانجام نرسید.

حسن روحانی و مقام‌های دولت او طرح مسکن مهر را دارای ایرادهای فراوان می‌دانند که دولت جدید ناچار است به خاطر تعهد به متقاضیان، آن را ادامه دهد.

عباس آخوندی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به توزیع نامتوازن جمعیت و طرح مسکن مهر گفت: «نظام پس‌انداز از بین رفته و شعارهای بی‌موردی که برای مداخله در مسکن مهر داده شده است، گرفتاری را در اقتصاد کلان ایجاد کرد و تمرکز شدیدی را در کلانشهرها به وجود آورد».

او با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ هزار مسکن مهر فقط در تهران ساخته شده در حالی که تهران از شدت تراکم در حال ترکیدن است، گفت: « قیمت زمین با ساخت مسکن مهر ٩ برابر و واحد مسکونی ۶ برابر شد و تمام بخش مسکن در حوزه سوداگری وارد شد».

همزمان با این سخنان، رئیس جمهوری ایران نیز در مجمع عمومی بانک مرکزی گفت که دولت پیشین با ۴۵ هزار میلیارد تومان چاپ اسکناس جدید برای پروژه مسکن مهر، موجب بوجود آمدن تورم بالای ۴۰ درصد در کشور شد.

مقام‌های دولت روحانی نسبت به جانمایی پروژه‌های مسکن مهر در حاشیه کلانشهرها بدون در نظر گرفتن امکانات زیربنایی، نیز انتقاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG