لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

روحانی: دولت قبل برای مسکن مهر ۴۵ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، تورم ۴۰ درصدی در پایان دولت احمدی نژاد را ناشی از بی‌انضباطی دولت پیشین در مدیریت مالی پروژه مسکن مهر عنوان کرد.

روحانی که روز دوشنبه ۲۴ آذر در مجمع سالیانه بانک مرکزی سخنرانی می‌کرد، اعلام کرد که دولت پیشین برای مسکن مهر ۴۵ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرد و در اختیار بانک مسکن گذاشت. او گفت: «هر چه پول در تاریخ ایران چاپ شده بود چهل و چند درصد کل آن پول را برای مسکن مهر چاپ کردند و کار بی‌نظیری از نظر بی‌انضباطی مالی انجام شد».

اقتصاد ایران در سالهای پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد با رکود شدید و تورم بالا روبرو بود. اگر چه تحریم‌های شدید بین‌المللی به خاطر برنامه هسته‌ای ایران یکی از دلایل تورم و رکود اقتصادی در دولت پیش اعلام می‌شود، اما منتقدان دولت احمدی‌نژاد، پایبند نبودن آن دولت به اصول انضباط اقتصادی را نیز یکی از دلایل رکود تورمی اقتصاد ایران در سالهای پایانی دولت پیش عنوان می‌کنند.

روحانی در مجمع سالیانه بانک مرکزی ایران با اشاره به عملکرد دولت پیشین در مسکن مهر گفت: «پول پرفشار خطرناک‌ترین وسیله در مبادلات پولی است، یعنی وقتی دولت شروع به بی‌انضباطی کند و بانک مرکزی را مجبور به چاپ پول کند از لحاظ شرعی و قانونی کار درستی نیست و بلافاصله در جیب مردم اثر می‌گذارد و ارزش پول را پایین می‌آورد».

رئیس جمهوری ایران چاپ اسکناس برای مسکن مهر را مهمترین دلیل تورم بالا در ایران دانست و ادامه داد: «پارسال دولتی را تحویل گرفتیم که تورم ۱۲ ماهه بالای ۴۰ درصد و تورم نقطه به نقطه ۴۵ درصد را داشت. که این تورم ناشی از شرایط ایجاد شده در کشور بود».

روحانی اضافه کرد که دولت او مجبور است این راه (ساخت مسکن مهر) را ادامه دهد.

برخی از کارشناسان و دولت حسن روحانی پروژه مسکن مهر را غیرکارشناسی می‌دانند. علاوه بر انتقاداتی بر سیاست‌های مالی اجرای این پروژه، تعیین زمین‌های ساخت مسکن مهر نیز مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است.

عباس آخوندی، وزیرراه و شهرسازی بهمن ماه سال گذشته گفت که مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود. او مهمترین مشکلات مسکن مهر را از مکان یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تامین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت عنوان کرد. آخوندی گفت: «کسانی که طرح هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را».

XS
SM
MD
LG