لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

شما درباره وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو چه فکر می کنید؟


به نظر شما، وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو در آینده به افزایش کیفیت خودروهای تولید ایران کمک می کند؟

از امروز طرح فروش اقساطی خودرو، به عنوان بخشی از برنامه خروج از رکود دولت آغاز شد.

خبرگزاری‌ها در ایران روز دوشنبه، ۱۸ آبان، با انتشار تصاویر و اخبار مراجعه مردم به نمایندگی‌های فروش خودرو گزارش دادند که دست کم پنچ هزار نفر در اولین روز فروش اقساطی خودرو به نمایندگی‌های ایران خود رو و سایپا مراجعه کرده اند.

طرح فروش اقساطی خودرو یکی از برنامه‌های ارائه شده در بسته خروج از رکود دولت است که قرار است با اجرای آن، خرید کالاهای داخلی افزایش یابد و تولید از رکود خارج شود.

بر اساس این طرح، شبکه بانکی به خریداران خودرو، ۲۵ میلیون تومان وام برای خرید خودرو از تولیدکنندگان داخلی پرداخت می‌کند. قیمت خودروی انتخاب شده توسط مشتری باید کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد.

نگاهی به روش کشورها در تنظیم تعرفه گمرکی، دو الگوی متداول را نشان می دهد:

تعرفه بالا، کیفیت پایین: در برخی کشورها مثل شوروی سابق، تعرفه گمرکی بالایی برای خودروهای خارجی تنظیم می شد و از مبلغ این تعرفه، به خودروهای داخلی یارانه داده می شد. به این ترتیب، خودروهایی مثل لادا، برغم کیفیت پایین، چون با قیمت پایین عرضه می شد، در این کشور مورد استقبال قرار می گرفت.

تعرفه پایین، کیفیت رقابتی: در برخی کشورها مثل آلمان، تعرفه خودروی خارجی چندان بالا نیست اما چون خودروسازهای آلمانی کیفیت بالایی دارند، عملا آنها در یک بازار رقابتی حضور دارند. به این ترتیب خریداران به سمت خودروی با کیفیت می روند و چون خودروهای آلمانی کیفیت خوبی دارند، در رقابت با رقبای خارجی، جلو می زنند.

اما ایران؛ در ایران رویه به هیچکدام از دو استراتژی شبیه نیست. ایران تعرفه بالایی برای خودروهای خارجی دارد اما کیفیت خودروهای داخلی اش مثل پراید خوب نیست و برغم کیفیت پایین، نه تنها ارزان نیست، بلکه حتی گرانتر هم با مشتری ایرانی محاسبه می شود. ایران خودرویی مثل پراید را در کشور همسایه، عراق، ارزان تر ایران می فروشد.

با این که از ۱۸ آبان ثبت نام وام ۲۵ میلیون تومانی آغاز شده، اما به نظر می رسد، هدف فروش خودرو باشد تا کیفیت. چون عملا با این وام، قدرت خرید مردم برای خریدن خودروهای فعلی افزایش میابد وگرنه، نه این خودرو ها ارزان شده اند و نه کیفیت آنها تغییری کرده است.

شما چه فکر می کنید؟ وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو در آینده به افزایش کیفیت خودروهای تولید ایران کمک می کند؟

XS
SM
MD
LG