لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

چراغ سبز تهران به سرمایه گذاران خارجی


همایش دو روزه فرصت های سرمایه گذاری خارجی ایران با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رستم قاسمی، وزیر نفت، مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح روز چهارشنبه ۲ آذر ماه در سالن برج میلاد تهران آغاز به کار کرد.

این همایش که از آن به عنوان «بزرگترین همایش سرمایه گذاری خارجی» یاد می شود، به دنبال «مقدمات ورود بیش از ۱۲۰ میلیارد یورو و سرمایه خارجی به ایران است.» (خبرگزاری مهر)

در جریان این گردهمایی محمود احمدی نژاد اعلام کرد: «ملت ایران در تمام مناسبات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خود با سایر ملت های جهان به دنبال یک نظم جدید است.»

شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت نیز گفت: «برای حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران فرش قرمز می گسترانیم. وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران، افزود: «ما سرمایه گذاران خارجی را شهروندان افتخاری ایران تلقی می کنیم.»

رستم قاسمی، وزیر نفت نیز در همین گردهمایی از آن چه «شیرین شدن روش‌های سرمایه ‌گذاری برای سرمایه ‌گذاران خارجی» عنوان کرد خبر داد و گفت:«قطعا روش‌های جدید سرمایه‌ گذاری مورد نظر وزارتخانه به گونه‌ای خواهد بود كه سرمایه ‌گذاران از سود مناسبی برخوردار شوند تا انگیزه بیشتری برای سرمایه ‌گذاری در آن‌ها ایجاد شود.»

کامران دادخواه، کارشناس و استاد اقتصاد در آمریکا، با تاکید بر این موضوع که «برنامه های دولت بی پایه و اساس است، همایش فرصت های سرمایه گذاری خارجی ایران را نمایشی نامید» و به صدای آمریکا گفت: «واقعیت این است که برای سرمایه گذاری شما احتیاج به یک محیط آرام و امنی برای این کار دارید. بنابر این سرمایه گذاری در کشوری صورت می گیرد که مسئله اطمینان و امید به آینده در آن وجود داشته باشد. خارجی ها چرا باید در ایران سرمایه گذاری کنند؟ زمانی که با انجام این کار خود مورد تحریم کشورهای غربی قرار می گیرند، در عین حال در داخل ایران هم هیچ حساب و کتابی وجود ندارد و ممکن است که فردا اتفاقی بیفتد و سرمایه گذار سرمایه خود را از دست بدهد. از دید من این همایش سبب سرمایه گذاری در ایران نمی شود و تنها جنبه نمایشی دارد.»

در آستانه برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در ایران، محمد رضا سبزعلیپور، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران نیز، در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) اعلام کرد که رشد و توسعه سرمایه گذاری خارجی در ایران با برگزاری همایش و میهمانی اتفاق نمی افتد و گره کار در جای دیگری است.

این گره کور از دید کامران دادخواه، (اقتصاددان ) ریشه در اقتصاد دولتی، تنش داخلی، نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ساختار اقتصاد، و تحریم های بین المللی دارد.

XS
SM
MD
LG