لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۳

تاکید آیت الله خامنه ای بر معضل تورم در ایران


آیت الله علی خامنه ای، در دیدار با مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، اشاراتی به مسائل موجود در اقتصاد ایران داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر نظام جمهوری اسلامی، که عصر روز یک شنبه ۱۶ مرداد ماه انتشار یافت، علی خامنه ای در قسمتی از سخنان خود گفته است: «در زمينه‌ اقتصاد فعاليت هاى زيادى شده، باارزش هم هست؛ اما مسئله‌ اشتغال حل‌نشده است، مسئله‌ تورم حل ‌نشده است، مسئله‌ فرهنگ كار حل ‌نشده است، مسئله‌ ساعات مفيد كار حل ‌نشده است. فرهنگ كار بايد در كشور يک جورى باشد كه مردم كار را عبادت بدانند، هر يک ساعت كار را با شوق بيفزايند در مدت و مقدار كارى كه انجام می دهند. بايد كار كرد. با بيكارى و بى‌ ميلى به كار و تنبلى و وادادگى، كشور پيش نخواهد رفت.»

ژاله وفا، تحلیلگر امور اقتصادی و عضو هیات تحریه نشریه انقلاب اسلامی در هجرت، در هامبورگ، در زمینه اظهارت تازه آیت الله خامنه ای، به صدای آمریکا گفت: «مسایل و معضلات اقتصادی ایران را، مردم خود باید جدی بگیرند چه رهبری نظام، چالش های موجود در اقتصاد ایران را اذعان بکند یا حتی کتمان. ولی در مورد نرخ تورم در ایران، این موضوع دلایل بسیار متفاوتی دارد، که شامل: افزایش نرخ نقدینگی، تزریق در آمدهای نفتی به اقتصاد ایران، پرهزینه بودن دولت و متورم بودن آن، کسری بودجه و بالاخره سیاست آزاد سازی قیمت ها در چارچوب هدفمند کردن یارانه ها، که مجموعه همه این ها به تورم موجود در ایران دامن می زند.»

در همین حال اولين ماه رمضانی است، که مصرف کنندگان ایرانی، رنگ هدفمند كردن یارانه ها را در سر سفره خود می بینند، پایگاه خبری تحلیلی فردا نیوز، (شنبه ۱۵ مرداد ماه) در گزارشی با عنوان «قیمت مواد خوراکی در ۶ ماه اول هدفمندی یارانه ها چه تغییری کرد؟» با درج آمار، وضعیت موجود در بازار ایران را، «به طعم گرانی، زیر دندان قیمت ها» تشبیه کرده است.

ژاله وفا، در پاسخ به پرسش صدای آمریکا، در زمینه سیاست دولت در برخورد با رشد فزاینده قیمت ها گفت: «ملاحظه می شود که دولت مرتب برای این که در واقع بهای تولیدات داخلی افزایش پیدا نکند، با اعمال فشار بر واحدهای تولیدی و بازرگانی، در تلاش است تا جلوی افزایش قیمت ها را بگیرد ولی این اقدام، به خصوص با افزایش قیمت حامل های انرژی، امکان پذیر نیست ... از این رو نه تنها در ماه مبارک رمضان، بلکه در ماه های پیش رو نیز، شاهد افزایش قیمت خواربار و دیگر کالاهای اساسی خواهیم بود.»

هم زمان گزارش میدانی خبرگزاری فارس، که بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۷ مرداد ماه انتشار یافت: بر «نارضایتی مردم از قیمت، کیفیت و برندهای نامعتبر در نمایشگاه ضیافت حکایت دارد» به گزارش همین خبرگزاری، مسئولان پیش از آغاز ماه رمضان «بر اين موضوع تاكيد داشته اند كه كالاهای عرضه شده در اين نمايشگاه از كيفيت بالا و تخفيف ۱۰ تا ۲۵ درصدی قيمت نسبت به سطح شهر برخوردار خواهد بود.»

ژاله وفا، در واکنش به گزارش خبرگزاری فارس، به صدای آمریکا گفت: «مردمی که به صورت روزمره، باید از این کالاها استفاده کنند، بیش تر متوجه این موضوع می شوند که پول زیادی را، بابت خرید اجناسی که از کیفیت بالای هم برخوردار نیستند هزینه می کنند، البته این که مردم صرفا به امور کمی توجه نکنند و به امور کیفی که حق هر شهروندی است توجه کنند، از نظر اقتصادی بسیار مفید است. آن هم در شرایطی که نه تنها قیمت ها در ایران بالا می رود، بلکه کیفیت نیز پایین می آید.»

در همین حال به گزارش خبرگزاری مهر، که پیش از ظهر روز دوشنبه ۱۷ مرداد ماه انتشار یافت: «روزهای ماه مبارک رمضان یکی یکی می‌گذرند و اشتیاق خرید مردم هم برای مایحتاج مورد نیاز خود در این ماه نسبت به روزهای ابتدایی، فروکش کرده است. حال این بازار مانده و فراوانی کالاهایی که مردم کمتر به خرید آن اشتیاق نشان می‌دهند ...»

XS
SM
MD
LG