لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

افزایش قیمت مواد خوراکی در ایران


طبق تازه ترین گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۲۴ دی ماه امسال قیمت عمده اقلام برنج و انواع میوه و سبزهای تازه در این هفته نسبت به هفته قبل خود افزایش یافته است.
بر اساس گزارش بانک مرکزی، قیمت بادمجان و خیار بیش ترین افزایش را داشته که نسبت به هفته مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱۹ و ۹۵ درصد رشد داشته است.
بر اساس همین گزارش، با وجود آن که قیمت برخی از کالاها، از جمله همه اقلام در گروه لبنیات ثابت بود، نسبت به هفته مشابه سال قبل ۴ و هشت دهم درصد رشد داشته است. بهاي تخم مرغ نيز معادل ۴ دهم درصد نسبت به هفته قبل خود افزايش يافت.
البته اين ميزان افزايش نسبت به هفته مشابه سال قبل بيش از ۱۳ درصد بوده است.
با این وجود محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، بامداد روز سه شنبه ۲۸ دی ماه در همایش ملی بازار سرمایه در ایران ۱۴۰۴ درباره وضعیت تورم پس از هدفمند کردن یارانه ها، اظهار داشت:
«نگرانی که مردم و رسانه ها در خصوص تورم احتمالی ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها در گذشته داشتند بر طرف شده و قیمت ها هم اکنون متعادل است.»
رئیس بانک مرکزی با اشاره به نرخ تورم ۱۰ و یک دهم درصدی در آذر ماه سال جاری افزود:
«تمام سعی بر این است که با ابزارهای پولی این نرخ را کنترل کنیم.»
رئیس کل بانک مرکزی در عین حال، از رشد ۳۴ هزار میلیارد تومانی نقدینگی از سال گذشته تا کنون خبر داد و گفت:
«حجم نقدینگی در دی ماه سال جاری به ۲۶۷ هزار میلیارد تومان رسید.»
در همین حال محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل کشور، بامداد روز سه شنبه ۲۸ دی ماه، با تشریح جزئیات اختصاص سهمیه گازوئیل به خودروها در بهمن ماه از افزایش ۱۵ درصدی نرح کرایه تاکسی تا سه روز آینده خبر داد.
خبرگزاری مهر در گزارشی که روز دوشنبه ۲۷ دی ماه، با عنوان «تغییر تدریجی رفتار مصرفی مردم» انتشار داد، اعلام کرد:
در حالی که دولت با امضای تفاهم نامه های متعددی با تولید کنندگان از آن ها در خواست کرده که سطح قیمت ها را تا اطلاع ثانوی ثابت نگه دارند اما به نظر می رسد یکی از دلایل ثبات قیمتی در بازار را بتوان کاهش تقاضا دانست.

XS
SM
MD
LG