لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

ولی الله سیف: اقتصاد ایران توان رشد هشت درصدی را دارد


ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران - آرشیو
ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران - آرشیو

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران وعده داده است که با برداشته شدن تحریم ها و بهبود رابطه ایران با جامعه جهانی، رشد اقتصادی ایران به ۸ درصد خواهد رسید.

رشد اقتصادی ایران در سال گذشته خورشیدی ۳ درصد بود، اما این میزان در شش ماه اول سال جاری ۱۳۹۴ کاهش یافت و به یک درصد رسید.

با این حال رییس بانک مرکزی ایران که برای شرکت در همایش تخصصی فاینانس یورو به آلمان رفته، تاکید کرد که ظرفیت اقتصاد ایران بالاست و در پنج سال آینده میزان رشد اقتصادی می‌تواند به ۸ درصد برسد.

اقتصاد ایران دوران کم رونقی را تجربه می کند و دولت به تازگی برای کمک به صنایع داخلی، از بسته ای حمایتی رونمایی کرده که هدف آن تحریک تقاضای مصرف کنندگان و تشویق آنها به خرید محصولات داخلی است. با این هدف که اقتصاد ایران از رکود خارج شود.

با این همه دستیابی به رشد ۸ درصدی چندان آسان نخواهد بود.

بررسی ها نشان می دهد دستیابی به این میزان از رشد نیازمند سرمایه گذاری سالانه ۱۰۶۳ تریلیون تومان است. دولت ایران در خوشبینانه ترین حالت و با توجه به چشم انداز قیمت جهانی نفت، تنها می تواند ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ را فراهم کند و بقیه آن را باید از منابع خارجی تامین کند.

منابع خارجی مانند ورود سرمایه های خارجی به ایران؛ که آن هم مستلزم بهبود فضای کسب و کار در ایران و بهبود روابط با دیگر کشورهاست.

البته دولت در این راه گام هایی برداشته است، مثلا در بخش انرژی به تازگی برای ساخت نیروگاه های خورشیدی در نقاط مختلف کشور، قراردادی با آلمان امضا کرده که بنابر گزارش خبرگزاری مهر ظرفیت این نیروگاه ها ۱۲۵۰ مگاوات خواهد بود و سرمایه آن توسط طرف آلمانی تامین می‌شود.

XS
SM
MD
LG