لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

تشدید تحریم ها و انتقاد نوه آیت الله خمینی از وضعیت اقتصادی کشور


اقتصاد نفتی ایران نگران تحریم نفتی نخواهد بود. علی رضا احمدی، رئیس هیات رئیسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت در همایش دوازدهمین سالگرد عملیات اکتشاف نفت در تهران با اشاره به اعمال تحریم های نفتی علیه ایران اظهار داشت: هیچ گونه نگرانی از تحریم های نفتی نداریم. علی رضا احمدی این تحریم ها را، یک فرصت جدید برای توسعه کشور دانست.

حسین نقره کار شیرازی، معاون وزیر نفت، نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر، از توسعه تمامی میادین مشترک نفت و گاز تا سال ۱۳۹۲ خبر داد و گفت: در حال حاضر توسعه میادین مشترک با کشورهای عراق، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، عمان و کویت آغاز شده است.

این در حالی ست که اکبر ترکان، مدیر عامل پیشین شرکت نفت و گاز پارس ، پیش تر به ایلنا خبرگزاری کار ایران گفته بود: با وجودی که ۵ سال از اجرای قراردادها می گذرد پیشرفت فیزیکی فازهای ۱۵ و ۱۶ حدود ۴۰ درصد، میزان پیشرفت فازهای ۱۷ و ۱۸ حدود ۳۵ در صد ، و فاز ۱۲ نیز ۱۵ درصد بوده است.

با این وجود علی عباس پور نماینده مجلس شورای اسلامی، به مناسبت هفته صنعت و معدن در گفت و گوی با شبکه خبر بامداد، روز یکشنبه تحریم ها را بی اثر خواند و اعلام کرد: تحریم ها تنها زحمت ما را زیاد می کند. به گفته این نماینده مجلس، تهران قادر است مستقیم و غیر مستقیم، به روابط بازرگانی خود ادامه دهد .

هر چند به گفته معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری صادرات نفت ایران در ۳۰ سال اخیر ۵۰ درصد کاهش یافته است.
روزنامه فایننشال تایمز – تایمز مالی چاپ لندن، در یکی از شمارهای خرداد ماه خود تحریم ها را علت کاهش تولید نفت ایران دانست.

در آخرین روزهای هفته گذشته، بهای نفت صادراتی ایران با حدود ۱ دلار کاهش به ۷۳ دلار و ۴۷ سنت رسید.

پدرام سلطانی، رئیس کمیسیون سازمان تجارت جهانی اتاق ایران، نیز در گفت و گو با خبرنگار سرویس اقتصادی ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: تحریم ها شرایط ورود ایران به سازمان تجارت جهانی را سخت تر خواهد کرد.

هم زمان شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در پنجمین اجلاس هیات عامل بانک توسعه اسلامی در باکو مرکز جمهوری آذربایجان، از انتشار ۱۳ میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی توسط ایران خبر داد و ایرنا خبرگزاری جمهوری اسلامی، در گزارشی اختصاصی نوشت: با وجود این که استفاده از چادر مشکی در ایران قدمتی حدود یک قرن دارد، اما کشورمان هم چنان یکی از وارد کنندگان این نوع پارچه محسوب می شود و هنوز نتوانسته حتی یک دهم از نیاز سالانه خود را تولید کند.

در همین حال بررسی برنامه پنجم توسعه از روز دوشنبه در مجلس آغاز می شود. جعفر قادری، عضو کمیسیون تلفیق مجلس و نماینده شیراز، به خبرگزاری فارس در این زمینه گفت: جداول دقيق مبنی بر ميزان برداشت از ذخاير ارزی، ماليات، درآمدهای مالياتی، نحوه پخش اين منابع بين بخش‌های مختلف و نيز شاخص‌ تورم، بيكاری، جمعيت شاغل و موارد مختلف در لايحه برنامه پنجم ذكر نشده و به همين دليل قابل ارزيابی و نظارت نيست.

در حالی که تلاش گروه ۸ برای فشار به ایران بیشتر می شود.

به گزارش پایگاه خبری جماران سید حسن خمینی، در دیدار جمعی از خانواده شهدای حادثه ۷ تیر گفت: این که جوانان جامعه بی کار باشند، کارخانه ها تعطیل شوند، بازار کشور محل تاخت و تاز کالاهای خارجی شود و هر روز با گرانی جدیدی مواجه شویم ، جز دلسردی اجتماعی محصولی ندارد.

به باور نوه آیت الله خمینی، مردم اتتظار دارند با طرد افراطیون مشکلات اقتصادی حل شود .

XS
SM
MD
LG