لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۵

بیماران صعب العلاج یارانه و داروی رایگان می گیرند


وزارت بهداشت:از امروز بیماران سرطانی و مبتلایان به ام اس از یارانه دارویی و داروهای داخلی و خارجی رایگان استفاده می کنند.

یک مقام ارشد وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می گوید از امروز، پنجشنبه، بیماران صعب العلاج و مبتلایان به بیماری ام اس از یارانه دارویی استفاده می کنند. به گفته معاون وزارت بهداشت، هم داروهای وارداتی و هم داروهای ساخت خارج به رایگان در اختیار این بیماران قرار می گیرد.

رسول دیناروند در شیراز به خبرگزاری واحد مرکزی خبر گفت از امروز ۹۰ درصد داروهای داخلی و ۷۰ درصد داروهای خارجی برای این بیماران به رایگان توزیع می شود و بقیه آن با قیمت های جدید ارائه می شود.

معاون وزارت بهداشت گفت بنا بر توافق میان وزارت بهداشت و وزارت رفاه که روز ۲۸ شهریور ماه صورت گرفت، نرخ دارو به همان قیمت تصویب شده در سال ۱۳۹۱ برمی گردد و داروخانه ها از اول مهر باید داروها را به همان قیمت عرضه کنند.
به گفته او این نرخ برابر قیمت دارو پیش از گران شدن صد در صدی آن است که در ابتدای امسال با تغییر نرخ ارز پایه برای تهیه دارو از هزار و ۲۲۶ تومان به ۲ هزار و ۴۷۰ تومان صورت گرفت. این اقدام سبب شد که داروهای وارداتی صد درصد و داروهای داخلی ۵۰ درصد گران شوند.

معاون وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می گوید از امروز با مراجعه به داروخانه های می توان شاهد بازگشت قیمت داروها به حالت اول پیش از گرانی آن ها بود.

افزایش قیمت داروهای بیماران صعب العلاج که با نایاب شدن این داروها به دلیل عدم ترخیص آنها در گمرک همراه شده بود نه تنها زندگی این بیماران را به خطر انداخته بود بلکه امنیت و آرامش خانواده های آنان را که به خاطر داشتن چنین بیمارانی به اندازه کافی مضطرب و نگران هستند مختل کرده بود. بسیاری از این بیماران برای کاستن از بار مالی و زحمات ناشی از جست و جوی دارو در بازارها از ادامه معالجه خود دست برداشته و برخی از این بیماران به خاطر مصرف نکردن به موقع داروهای خود فوت کردند.

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت جدید در دولت حسن روحانی در نخستین گفت و گوهای خود با خبرنگاران حل مشکل دارو را جزو نخستین اولویت های خود اعلام کرده بود.
XS
SM
MD
LG