لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

تاثیر تحریم بر کمبود دارو در ایران


تحریم های غرب علیه ایران، شامل دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود
تحریم های غرب علیه ایران، شامل دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود
یک تحقیق جدید می گوید تحریم های غرب علیه ایران، عامل کمبود دارو در این کشور است. بر اساس این تحقیق، سومدیریت در صنعت داروی ایران هم به این مشکل دامن زده اما ریشه اصلی آن نیست.

عنوان این تحقیق «تحریم و کمبود دارو در ایران» است که چند کارشناس مستقل ایرانی آن را انجام داده اند و مرکز بین المللی وودرو ویلسون در واشنگتن آن را منتشر کرده است. در این تحقیق گفتگوهای مفصلی با عوامل واردات دارو در ایران و شرکت های صادر کننده دارو در اروپا و آمریکا انجام شده است.

تحریم های غرب علیه ایران شامل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود. مقامات دولت آمریکا همواره تاکید کرده اند که تحریم ها برای فشار به دولت ایران طراحی شده اند و نه مردم ایران. دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا اخیرا به صدای آمریکا گفت: «ما با مردم ایران هیچ دعوایی نداریم. برای همین سالهاست تحریم های ما طوری طراحی شده که شامل غذا، دارو و وسایل پزشکی نیست. ما هیچ شرکت یا موسسه مالی را به خاطر تجارت غذا، دارو و وسایل پزشکی تحریم نکرده ایم.»

گروهی از کارشناسان مسائل ایران معتقدند سو مدیریت و فساد دولتی در ایران باعث بحران دارو در این کشور شده است. اما این تحقیق جدید می گوید تحریم های مالی که باعث محدودیت در معاملات بانکی و دسترسی ایران به ارز شده، عامل کلیدی کاهش واردات دارو در ایران است.

این تحقیق روز جمعه در جلسه ای در مرکز ویلسون در واشنگتن به مدیریت هاله اسفندیاری اعلام شد. در این جلسه سیامک نمازی، سرپرست گروه تحقیق و سوزان ملونی کارشناس مسائل خاورمیانه درباره تاثیر تحریم های غرب بر ایران صحبت کردند.
XS
SM
MD
LG