لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۲۱:۴۸

سرخط خبرها

حضور ۱۲۰ هزار "معتاد سرگردان" در خیابان‌های ایران

ماده مخدر شیشه که در میان جوانان پرمصرف است

رئیس سازمان بهزیستی از حضور ۱۲۰ هزار "معتاد سرگردان" در خیابان‌های ایران خبر داد.

انوشیروان محسنی ‌بندپی، رئیس سازمان بهزیستی صبح روز دوشنبه در همایشی اعلام کرد که اعتیاد در دانشگاه‌ها و حتی مدارس نیز وجود دارد اما " آموزش و پرورش زیربار نمی‌رود".

آقای محسنی همچنین گفت که بیش از نیمی از طلاق‌ها، ۲۵ درصد آمارهای همسرآزاری و کودک‌آزاری و ۳۵ درصد از جرایم به اعتیاد مربوط است.

به گفته این مقام مسئول بیش از پنجاه درصد از معتادان متاهل بوده و اگر هر یک از آنها یک فرزند نیز داشته باشند، تعداد زیادی از افراد جامعه درگیر معضل اعتیاد هستند.

سال‌هاست که از سوی مقامات ایرانی تعداد معتادان ایرانی در حدود یک میلیون و سیصدهزار نفر اعلام می‌شود اما همواره نسبت به گسترش اعتیاد هشدار داده می‌شود.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

یک نظر سنجی نشان می دهد نویسندگان تلویزیون‌های آمریکا به تبعیض معترض هستند

یک نظر سنجی جدید نشان می دهد نویسنده های تلویزیون های آمریکا با تبعیض روبرو هستند. این نظر سنجی را گروهی به نام «تی تی آی ای» انجام داده تا موانعی را بر سر راه نویسنده های تلویزیون به ویژه اقلیت های نژادی، جنسیتی وجنسی وجود دارد بسنجد.

این نظر سنجی نشان می دهد بیش از ۶۴ درصد از کسانی که شرکت کرده اند، با نوعی از تبعیض و آزار در محیط کار روبرو بوده اند. برخی نیز گفته اند در پیشرفت شغلی و دریافت سمت موانع قابل توجهی پیش رو داشته اند و در بعضی موارد ( حدود ۱۵ درصد از شرکت کننده ها)، افراد ناگزیر شده اند شغل های سطح پایین تر را قبول کنند تا بتوانند در تیم نویسنده ها قرار بگیرند.

این نظر سنجی که تحت عنوان «پشت صحنه» منتشر شده است، نماینده ۱۰ درصد از نویسنده های تلویزیونی است و ۲۴ درصد از زنان و افراد خارج از جنسیت و همچنین ۵۱ درصد از نویسنده های رنگین پوست را نمایندگی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل مایکل وایت آمریکایی تازه محکوم شده در ایران جزئیاتی از وضعیت او را شرح داد

مارک زید، وکیل خانواده مایکل وایت، آمریکایی زندانی در ایران جزئیاتی از وضعیت این نظامی پیشین آمریکایی ارائه داد.

آقای زید روز دوشنبه ۲۷ در گفت و گو با شبکه تلویزیونی فاکس گفت که خانواده او هنوز امکان گفت و گوی تلفنی با این زندانی پیدا نکرده اند و تلاش دارند از قاضی اجازه گفت و گوی او با مادر را بگیرند.

او همچنین گفت که تنها نماینده ای از سفارت سوئیس، حافظ منافع آمریکا در ایران، امکان دیدار با آقای وایت را داشته است.

به گفته وکیل خانواده مایکل وایت، دادگاه او را بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

به گفته او، خانواده آقای وایت با توجه به بیماری او خواستار آزادی او شدند تا بتواند به ادامه درمان خود بپردازند.

مایکل وایت، که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، تابستان گذشته در مشهد بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هزار نیروی امنیتی و پلیس رژیم مادورو را ترک کرده‌اند

خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا

کلمبیا می گوید‌ در یک ماه گذشته بیش از یک هزار نیروی امنیتی و پلیس ونزوئلا رژیم مادورو را ترک کرده‌اند.

وزارت خارجه کلمبیا روز دوشنبه ۲۷ اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد در یک ماه گذشته، این افراد راهی کلمبیا شده و یونیفورم نظامی و سلاح خود را تسلیم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا از نیروهای نظامی خواسته مشمول فرمان عفو او شده و رژیم نیکلاس مادورو را ترک کنند. نیکلاس مادورو هنوز از پشتیبانی سران عالی‌رتبه نظامی ونزوئلا برخوردار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معاون سابق پارلمان اروپا از عدم واکنش موگرینی به انتصاب ابراهیم رئیسی انتقاد کرد

«آلخو ویدال کوادراس» معاون سابق پارلمان اروپا روز دوشنبه ۲۷ اسفند در وبسایت «فیر آبزرور» نوشت: «فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هنوز به انتصاب ابراهیم رئیسی یا همان رئیس کمیته مرگ در ایران واکنش نشان نداده که ناشی از ناتوانی او است.»

او همچنین با توجه به حکم صادره علیه نسرین ستوده از خانم موگرینی خواسته «میانه‌روی» را کنار بگذارد و به اصول اتحادیه اروپا توجه داشته باشد که بر مبنای حقوق بشر پایه‌گذاری شده است.

آلخو ویدال کوادراس همچنین گفته سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قبال ایران، روی شمای از مبانی خیالی گذاشته شده است و از این رو نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. او از ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ معاون پارلمان اروپا بوده و پروفسور فیزیک اتمی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع ۱۵ روزه کارکنان سهام عدالت بدون نتیجه خاتمه یافت

تجمع گروهی از کارکنان سهام عدالت در روزهای گذشته

گروهی از کارکنان سهام عدالت، که در طی ۱۵ روز گذشته در تهران یکسری تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، به تجمعات صنفی خود خاتمه دادند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز دوشنبه ۲۷ اسفند، این کارگران به خاطر فرارسیدن عید نوروز و تعطیلات، مجبور شدند دست از تجمع دست کشیده و به خانه‌های خود برگشتند.

به گفته یکی از کارکنان معترض کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت ۴۸ ماه است حقوق و دستمزد معوقه‌شان توسط سازمان خصوصی‌سازی پرداخت نشده و از قرار معلوم مقرر شده، مطالبات آنها که زیر سی و پنج میلیون طلبکاری است، پرداخت شود.

اعتراض‌های اقتصادی در ایران طی ماه‌های جاری با افزایش قیمت‌ها و رشد مشکلات اقتصادی بیشتر از قبل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک کولبر دیگر بر اثر سرمازدگی در منطقه کوهستانی سردشت جان باخت

عبور کولبران از مناطق کوهستان، آرشیو

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی از سایت‌های خبری حاکی از مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در کوهستان است.

بر اساس این خبرها، کولبر ۲۹ ساله، شاکر پورخالد، روز یکشنبه ۲۶ اسفند در حین کولبری در منطقه مرزی سردشت بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

برخی منابع گزارش دادند که در سه ماه گذشته دست کم ۱۰ کولبر بر اثر حادثه یا شرایط آب و هوایی جان خود را از دست دادند.

کولبران که کالاهای وارداتی را از منطقه کوهستانی کردستان عراق روی کول خود به ایران می‌برند، از طبقه بسیار کم درآمد مرزنشین هستند که برای درآمدی اندک با خطراتی چون شلیک مرزبانان، حوادث طبیعی و سقوط به دره روبرو می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا فراتر از پیش‌بینی‌ها است 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۷ اسفند و در پیامی در توئیتر نوشت: «رشد نرخ تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۸، از سال ۲۰۰۵ تاکنون، سریع‌ترین رشد بوده است.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «دولت فعلی آمریکا در رشد اقتصادی و در دو سال پس از شروع به کار، از مدت مشابه تمامی دولت‌های سابق آمریکا پیشی گرفته است.»

‌ او افزوده است: «نرخ رشد حتی از انتظار بازار فراتر رفته است.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سه فعال مدنی در تهران به بیش از پنج سال زندان محکوم شدند

رضوانه احمدخانبیگی، یکی از سه فعال مدنی بازداشت شده

«رضوانه احمدخان‌بیگی» و «امیرمهدی صدیق آرا» و «علی‌امین املشی» سه فعال مدنی مجموعا به بیش ازپنج سال زندان محکوم شدند.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۲۷ اسفند به صدای آمریکا گفت بر اساس حکم صادر شده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ایمان افشاری، رضوانه احمدخانبیگی به اتهام «اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام اسلامی» به چهار سال و پنج ماه زندان محکوم شد.

به گفته این منبع مطلع امیرمهدی صدیق آرا و علی‌امین املشی از «اتهام تبلیغ علیه نظام» تبرئه و هر کدام از آنها به اتهام «اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور» به ۹۱ روز حبس، محکوم شده‌اند.

احکام صادره از سوی شعبه مذکور به وکلای پرونده ابلاغ شده است.

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، مهر ماه گذشته در جلسه فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران که در سازمان ملل متحد برگزار شد، با یادآوری اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت که رژیم ایران در ۴۰ سال گذشته نشان داده یکی از بدترین ناقضان منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری موزامبیک: تلفات گردباد ممکن است از مرز هزار تن کشته فراتر رود

شهر بیرا در موزامبیک زیر آب رفته است

«فیلیپه نیوسی» رئیس جمهوری موزامبیک گفته تلفات انسانی گردبادی که این کشور را درنوردید، ممکن است از یک هزار تن فراتر رود.

این گردباد مخرب‌ترین در ۲۰ سال گذشته به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلیپه نیوسی روز دوشنبه ۲۷ اسفند در گفت‌وگو با رادیو موزامبیک گفت: «در حال حاضر تلفات انسانی ۸۴ کشته است ولی به باور ما این آمار بالا رفته و از یک هزار تن گذر خواهد کرد.»

او افزوده است:‌«آب دو رودخانه طغیان کرده و به طور کامل یک سری روستا را زیر آب برده است.»

سازمان صلیب سرخ هم اعلام کرده ۹۰ درصد شهر «بِیرا» که جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار تن دارد، در پی این گردباد از بین رفته است. این گردباد هفته پیش بخش‌هایی از موزامبیک را درنوردید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارخانه‌های فولاد هند که نگران تحریم آمریکا هستند خواستار توقف واردات فولاد ایران شدند

لوله‌های فولاد - عکس از آرشیو

کارخانه‌های فولاد هند از دولت این کشور خواسته‌اند جلوی واردات فولاد ایران و امارات متحده عربی را بگیرد. به گزارش بخش آسیایی رویترز، کارخانه‌های فولاد هند گفته‌اند روند واردات فولاد از امارات متحده عربی قرار است در سال جاری سه برابر شود که بازار فولاد هند را راکد می‌کند.

این گزارش می‌گوید کارخانه‌های فولاد هند در نامه‌ای به «بینوی کومار» وزیر فولاد این کشور گفته‌اند ورود فولاد ایران ممکن است خطر نقض تحریم‌های آمریکا را به شدت بالا ببرد و باید از آن پرهیز کرد.

سه شرکت اصلی فولاد ایران یعنی فولاد مبارکه، صنایع فولاد خوزستان و صنایع فولاد اصفهان با سوبسید دولتی از سوی وزارت صنایع و معادن ایران اداره می‌شوند. این وزارتخانه در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: اختلال کم‌توجهی - بیش فعالی جنبه‌های مثبت هم دارد

عکس تزئینی

بنا به مطالعات جدید اختلال کم‌توجهی - بیش فعالی یا ADHD، ممکن است مزایایی نیز داشته باشد و آن توانایی فکر کردن خلاقانه است.

اختلال کم‌توجهی - بیش فعالی یک اختلال عصبی است که علائم عمده آن عدم دقت و توجه (حواس‌پرتی)، از این شاخه به آن شاخه پریدن، و فعالیت فیزیکی غیرعادی و بالا است. این اختلال از دوران کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه دارد. به این ترتیب اختلال کم‌توجهی - بیش فعالی می تواند پیامدهای منفی بر روی موفقیت تحصیلی، عملکرد شغلی، و روابط اجتماعی داشته باشد.

به گزارش مجله علمی «ساینتیفیک امریکن»، سه جنبه شناخت خلاق عبارت است از تفکر واگرا، انعکاس مفهومی و غلبه بر محدودیت های دانش. مطالعات پیشین نشان داده است که افرادی که مبتلا به اختلال کم‌توجهی - بیش فعالی هستند در تفکر واگرا یا توانایی فکر کردن از جوانب مختلف و استفاده از تعداد زیادی از راه حل های ممکن، بسیار خوب هستند. یعنی به عنوان مثال می توانند برای یک شی عادی، مصارف جدیدی پیدا کنند.

مطالعات گذشته و یافته های جدید نشان می دهد افراد مبتلا به اختلال کم‌توجهی - بیش فعالی ممکن است در کارهایی که نیاز به توجه و تمرکز دارد خوب نباشند. در مقابل توانایی های آنها در کارهایی که مستلزم خلاقیت، نوآوری، و اختراع است می تواند بسیار مفید قرار گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آرشام رضایی به بیش از هشت سال زندان محکوم شد

آرشام رضایی، فعال مدنی

آرشام رضایی، فعال مدنی که در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.

زرتشت احمدی راغب در شبکه‌های اجتماعی خود تایید کرد آرشام رضایی، فعال مدنی زندانی در پی تماس تلفنی با خانواده خود خبر از برگزاری دادگاه و صدور حکم هشت سال و نیم زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام ، اجتماع و تبانی و توهین به رهبری» را داده و گفته است: «تنها گناه من به عنوان یک شهروند معترض به وضع معیشتی جامعه فقط اعتراض مدنی و صلح آمیز بود.»

به گفته زرتشت احمدی راغب، چندی پیش برای این فعال مدنی قرار وثیقه ۲۵۰ میلیونی صادر شده بود که هنوز قاضی پرونده آن را به جریان درنیاورده است.

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، مهر ماه گذشته در جلسه فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران که در سازمان ملل متحد برگزار شد، با یادآوری اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت که رژیم ایران در ۴۰ سال گذشته نشان داده یکی از بدترین ناقضان منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کیم کارداشیان تلاش می‌کند برای یک زندانی سابق خانه کرایه کند

کیم کارداشیان، چهره مشهور تلویزیونی حاضر شد اجاره خانه «متیو چارلز»، زندانی سابق را برای پنج سال آینده بپردازد ولی تلاش او بی ثمر ماند.

متیو چارلز از چهره های شناخته شده اصلاح یکی از قوانین قضایی مربوط به زندانیان در آمریکا است. او یکی از نخستین زندانیانی بود که در پی تصویب مصوبه موسوم به «اولین گام» که به منظور کاهش تعداد زندانیان مورد تأیید سنای آمریکا قرار گرفت آزاد شد. آقای چارلز به مدت بیست و یک سال برای جرمی مربوط به مواد مخدر زندانی بود. او یکی از مهمانان سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا در سنا بود و به این ترتیب به چهره ای شناخته شده تبدیل شد.

در ماه مارس، تفاضای آقای چارلز برای اجاره ملک به دلیل سوء پیشینه رد شد. او در صفحه فیس بوک خود نوشت این یکی از موانعی است که افراد دارای سوء پیشینه برای بازگشت به جامعه با آن روبرو هستند.

زمانی که آقای چارلز شنید کیم کارداشیان قبول کرده اجاره او را پیش پرداخت کند با خوشحالی این خبر را به اشتراک گذاشت اما تقاضای اجاره ملک او بار دیگر رد شد.

خانم کارداشیان از طریق شبکه های اجتماعی از هواداران خود که در نشویل زندگی می کنند و آپارتمانی دو خوابه برای اجاره دارند خواسته تا به متیو چارلز کمک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ملکه استر برای حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات اتمی ایران الهام بخش بود

عکس از آرشیو

با گذشت ۹ سال از حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی ایران، وبسایت «د لید» در مطلبی و مقارن با برگزاری عید پوریم از سوی یهودیان به ابعاد نشانه‌شناسی این حمله پرداخته است. این مطلب نتیجه گرفته که الگوریتم این ویروس، نشانه‌هایی دارد که می‌گوید کسانی که پشت این حمله بودند، از نشانه‌های افسانه «استر» استفاده کرده‌اند.

استر ملکه‌ای یهودی است که گفته شده در دربار خشایارشاه، موجبات حمایت از یهودیان و نجات آن‌ها را فراهم می‌آورد.

مبدا حمله ویروسی استاکس‌نت تایید نشده، ولی کارشناسان امنیت سایبری آمریکا و اسرائیل را پشت این حمله می‌دانند. استاکس‌نت جدای از حمله به تاسیسات اتمی ایران، در حمله‌ای به زیرساخت‌های صنایع برق هرمزگان هم نقش داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی در هلند سه کشته و ۹ زخمی برجای گذاشت؛ پلیس به دنبال مظنون متولد ترکیه

تیراندازی در این تراموا رخ داد

پلیس هلند می گوید در تیراندازی در یک تراموا در شهر اوترخت این کشور، دست‌کم سه کشته و ۹ زخمی برجای گذاشت.

روز دوشنبه ۲۷ اسفند یک مهاجم مسلح در یک تراموا به روی مردم آتش گشود.

عصر دوشنبه پلیس هلند اعلام کرد که مظنون این حملات که فراری است شناسایی شده و «گوکمان تانس» نام دارد و متولد ترکیه‌ است.

پیشتر رئیس آژانس ضدتروریستی هلند گفت به نظر می‌رسد حادثه تیراندازی در شهر اوترخت در این کشور «تروریستی» باشد.

پس از این حمله، تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان‌های دولتی، فرودگاه‌ها و دیگر اماکن مهم هلند افزایش پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروهی از کارگران اخراجی «میدان نفتی آزادگان شمالی» در شهر «هویزه» تجمع کردند

تجمع کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی

کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی در هویزه که زیر نظر شرکت توسعه نفت فعالیت دارد، با تجمع در مقابل استانداری خوزستان خواستار بازگشت به کار خود شدند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز دوشنبه ۲۷ اسفند، ۲۳ نفر از کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی که حدود یک ماه پیش به دستور مدیرعامل و حراست شرکت مهندسی و توسعه نفت، بعد از گذراندن تمام مراحل اداری، استخدام شده بودند، به حالت تعلیق درآمده‌اند.

به گفته کارگران معترض، کارگزاران این شرکت به کارگران گفته‌اند که به دلیل اعتراض فرمانداری و اداره کار شهرستان اخراج شده‌اند.

اعتراض‌های اقتصادی در ایران طی ماه‌های جاری با افزایش قیمت‌ها و رشد مشکلات اقتصادی بیشتر از قبل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارزار انتخاباتی «بتو اورورک»: یک روز پس از اعلام نامزدی، بیش از شش میلیون دلار کمک مالی دریافت کردیم

بتو اورورک

کارزار انتخاباتی«بتو اورورک» روز دوشنبه ۲۷ اسفند اعلام کرد یک روز پس از اعلام حضور در انتخابات ریاست جمهوری، کمک مالی از سوی حامیان او حدود ۶.۱ میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بالاترین مبلغ جمع‌آوری شده در یک روز از سوی یک کاندیدا در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

کریس اوانز، سخنگوی آقای اورورک در پیامی در توئیتر نوشت:‌ «تمامی این کمک‌ها از سوی مردم بوده و حتی یک سنت هم از بودجه‌های کمیته فعالیت سیاسی دریافت نشده است.»‌

بتو اورورک که نماینده سابق ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان است، چند ماه پیش برای گرفتن کرسی سناتور تد کروز با او رقابت کرد و از او شکست خورد. آقای اورورک تمامی کمپین خود را با کمک مالی حامیان خود و بدون گرفتن هیچ‌گونه بودجه‌ای از نهادهای سیاسی پیش برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پوتین در پنجمین سالروز الحاق کریمه به روسیه به آن شبه جزیره رفت؛ اعتراض اروپایی ها

بخش انگلیسی صدای آمریکا - روسیه روز دوشنبه پنجمین سالروز جدایی «کریمه» از اوکراین را جشن گرفت. «کی‌یف» و متحدان غربی اش الحاق کریمه به روسیه را محکوم کردند، اما این امر با استقبال بیشتر روس ها روبرو شد.

کرملین می گوید ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در این شبه جزیره دریای سیاه ضمن افتتاح یک پست برق با مسئولان منطقه دیدار کرد.

مسکو در مارس ۲۰۱۴ کریمه را پس از ماه ها تنش با «کی‌یف»، در پی سرنگونی رهبر طرفدار روسیه در اوکراین، اشغال کرد.

روسیه گفت یک اشتباه تاریخی تصحیح شد. نیکیتا خروشچف، رهبر وقت شوروی، در سال ۱۹۵۴ اداره کریمه را به اوکراین سپرده بود. الحاق کریمه به محبوبیت پوتین بسیار کمک کرده است.

اشغال کریمه و حمایت مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین طیف گسترده ای از تحریم‌ها علیه روسیه را به همراه داشته است.

همزمان برخی سران کشورهای اروپایی به ادامه اشغال کریمه اعتراض کردند. به گزارش اسوشیتدپرس، ناتو و اعضای اتحادیه اروپا در سالگرد این اشغال به روسیه بار دیگر اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش پرزیدنت ترامپ برای بازکردن کارخانه جنرال موتورز در ایالت اوهایوی آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۷ اسفند و در پیامی در توئیتر، از شرکت جنرال موتورز خواست یکی از کارخانه‌های خود در چین یا مکزیک را تعطیل کرده و آن را به ایالت اوهایو در آمریکا منتقل کند.

پرزیدنت ترامپ در دو پیام در توئیتر گفته است:‌«ما در حال حاضر بهترین اقتصاد جهان را داریم که مایه حسرت همه است. آن کارخانه بزرگ در اوهایو را بازگشایی کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به جنرال موتورز نوشته است:‌«یکی از کارخانه‌ها در چین یا مکزیک را که پیش از دوران ترامپ در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید را تعطیل کنید و فرصت‌های شغلی را به خانه بیاورید.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ قرار است این هفته به ایالت اوهایو سفر کند. اوهایو از ایالت‌هایی است که نتیجه رای‌گیری در آن برای انتخابات ریاست جمهوری سرنوشت‌ساز است.

شرکت جنرال موتورز در بیانیه‌ای اعلام کرد در حال مذاکره با صنف کارگران خودروسازی است تا کارخانه خود در «لوردز تاون» در اوهایو را یا دوباره باز کرده یا به فروش بگذارد. این بیانیه می‌گوید مذاکرات با صنف کارگردان حوالی شهریور ماه سال آینده خورشیدی آغاز خواهد شد.

بازگرداندن فرصت‌های شغلی شرکت‌های آمریکایی که در خارج از خاک ایالات متحده سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از اصلی‌ترین وعده‌های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر نیوزیلند می گوید کابینه بر سر اصلاح قانون اسلحه به توافق رسیده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نخست وزیر نیوزیلند می گوید دولت او، به دنبال کشتار روز جمعه در دو مسجد شهر «کرایست چرچ»، در باره اصلاح قوانین اسلحه تصمیم گرفته است.

جاسیندا آردرن دوشنبه گفت: «قصد دارم پیش از جلسه بعدی کابینه در دوشنبه آینده جزئیات بیشتری از این تصمیم ها را در اختیار رسانه ها و افکار عمومی قرار دهم. این امر در نهایت به این معنا است که طی ۱۰ روز از این اقدام هولناک تروریستی، ما اصلاحاتی را اعلام خواهیم کرد که به باور من، جوامع ما را امن تر می کند.»

مقام های مسئول برنتون هریس تارانت، یک استرالیایی ۲۸ ساله، را به انجام این حمله وحشتناک متهم کرده اند. او تنها فرد تحت بازداشت در ارتباط با این کشتار است و به انجام جنایت متهم شده است.

دادگاه او روز ۵ آوریل برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جست‌وجوی دو خانه در استرالیا در ارتباط با تیراندازی‌های نیوزیلند

عکس از آرشیو

پلیس استرالیا در ارتباط با تحقیقات مربوط به حادثه تیراندازی در دو مسجد در نیوزیلند، اقدام به جست‌وجوی دو خانه کرده است.

پلیس استرالیا اعلام کرده است که این جست‌وجو به تحقیقات در رابطه با تیراندازی در نیوزیلند مرتبط است. به گفته پلیس، جست‌وجو و مدارک احتمالی که در این خانه پیدا شوند، به روند تحقیقات پلیس نیوزیلند کمک خواهد کرد.

گفته می‌شود دست‌کم یکی از این خانه‌ها متعلق به اقوام برنتون ترنت، متهم اصلی حادثه تیراندازی است.

برنتون ترنت، ۲۸ ساله، شهروند استرالیا است. او روز جمعه هفته گذشته به دو مسجد در شهر کراست چرچ در نیوزیلند حمله کرد و نمازگزاران را به گلوله بست. ترنت از جمله معتقدان به برتری نژادی سفیدپوستان است.

در نتیجه این حمله ۵۰ نفر کشته و دست‌کم ۴۰ نفر دیگر هم زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه و ایران عملیات نظامی مشترکی را علیه حزب کارگران کردستان آغاز کردند

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که نیروهای این کشور و ایران عملیات نظامی مشترکی را علیه شبه نظامیان حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در شمال عراق آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سلیمان سویلو، روز دوشنبه ۲۷ اسفند با بیان اینکه عملیات در مرزهای جنوبی کشورش علیه پ ک ک صبح این روز آغاز شده است، گفت که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

ترکیه به طور معمول حملات هوایی پراکنده‌ای علیه مواضع حزب کارگران کردستان در خاک عراق انجام می‌دهد و اعضای این گروه را در خاک ترکیه بازداشت می کند.

حزب کارگران کردستان از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران و ترکیه علیه کردها «عملیات مشترک» انجام دادند

تظاهرات حامیان حزب کارگران کردستان در بروکسل - عکس از آرشیو

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد این کشور و جمهوری اسلامی ایران عملیات مشترکی را علیه حزب کارگران کردستان (پ.کا.کا) آغاز کرده‌اند.

به گزارش رویترز، سلیمان سویلو گفت این عملیات در مرزهای شرقی ترکیه و از صبح امروز، دوشنه ۲۷ اسفند ماه، آغاز شده است و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

ارتش ترکیه به شکل مرتب حمله‌های هوایی علیه مواضع حزب کارگران کردستان در شمال عراق انجام می‌دهد و عملیات مختلفی در این کشور برای بازداشت اعضای این گروه انجام شده است.

ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.کا.کا) را در فهرست گروه‌های ترویستی خود قرار داده‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خرید آجیل حدود ۸۹ درصد از مردم ایران نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

در ادامه روند گرانی‌ها در ایران ، نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می دهد که خرید آجیل و تنقلات از سوی حدود ۸۹ درصد از مردم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا نشان می دهد که ۸۸.۹ درصد مردم ایران اعلام کرده‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

همچنین براساس این نظرسنجی ۷۸.۱ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش داشته است؛ علاوه بر آن ۸۲.۲ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند خرید پوشاک برای نوروز ۹۸ کمتر شده است.

این نظرسنجی از سوی مرکز ایسپا که یک نهاد کاملا دولتی است، در اسفندماه سال جاری انجام شده است.

مشکلات اقتصادی در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است به طوری گزارش‌هایی از کاهش قدرت خرید مردم در روزهای پایانی سال ۹۷ در رسانه‌های داخل ایران نیز منتشر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آخرین پرده از اختلاف با رئیسی که از بسیج آمد؛ عادل فردوسی پور از برنامه ۹۰ حذف می‌شود

علی فروغی(راست) در کنار عادل فردوسی پور

در حالیکه گفته می شد رئیس صدا و سیما رفتن عادل فردوسی پور از برنامه ۹۰ را رد کرده، یک مقام صدا و سیما تائید کرد که برنامه ۹۰ در سال آینده بدون مجری سرشناس آن برگزار می‌شود.

در روزهای اخیر و در پی روشن‌تر شدن اختلافات عمیق رئیس شبکه سه سیما با علی فروغی مدیر شبکه سه، مدیر گروه ورزش این شبکه از تغییر کادر برنامه ۹۰ خبر داد.

با این حال، برخی خبرگزاری‌ها با انتشار نقل قول عبدالعلی علی عسگری، رئیس صدا و سیما، روز دوشنبه ۲۷ اسفند نوشتند که مجری برنامه ۹۰ در شبکه سه می ماند و برنامه خود را اجرا می‌کند.

این خبرها اما ساعتی بعد واکنش مدیر روابط عمومی صدا و سیما، محمدحسین رنجبران را در پی داشت که به خبرگزاری ایلنا گفت: «تحولاتی ویژه در برنامه نود از سال آینده صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید روی آنتن خواهد رفت اما درعین حال از ظرفیت‌های عادل فردوسی‌پور در برنامه‌های دیگر استفاده خواهد شد.»

ساعتی پس از آن نیز فردوسی پور در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اعلام که برنامه ۹۰ دوشنبه شب از جدول برنامه های شبکه سه حذف شده و به دستور مدیر شبکه سه در این شب پخش نمی‌شود.

احتمال رفتن فردوسی پور از برنامه ۹۰ واکنش کاربران توئیتر را در پی داشت که با راه انداختن هشتگ‌های چون #نه به برنامه نود بدون عادل و #عادل فردوسی پور به این تصمیم مدیران صدا و سیما اعتراض کردند.

طی یکسال گذشته، در پی انتصاب علی فروغی، رئیس بسیج صدا و سیما به ریاست شبکه سه، اختلافات عمیقی بین او و عادل فردوسی پور در مورد نحوه پخش برنامه ۹۰ صورت گرفت که منجر به توقف اجرای برنامه برای یک هفته و حذف میهمان خارجی آن در هفته‌ای دیگر شد.

اوج بازتاب اختلاف عادل فردوسی پور و مدیر شبکه سه در برنامه انتخاب بهترین‌های تلویزیون بود؛ هنگامی که فردوسی پور برای دریافت دو جایزه بهترین برنامه(یکی به انتخاب مردم) روی صحنه رفت و به مشکلات و سختی‌های تحمیل شده به برنامه ۹۰ در سال ۹۷ و بی مهری‌های صورت گرفته اشاره کرد.

مدیران صدا و سیما در اظهار نظرهایی گفته اند که به فردوسی پور پیشنهاد قائم مقامی شبکه ورزش شده است، اما او به خبرگزاری ایرنا گفت که برنامه ۹۰ همچون فرزند اوست و فرزندش را با پست و مقام عوض نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آوار چند خانه‌ کپری در اطراف شهر ری جان دو کودک را گرفت

یک سازمان مردم‌نهاد در ایران اعلام کرد که بر اثر آوار شدن کپرها در پی بارش باران در اطراف شهر ری، دو کودک کشته شدند.

جمعیت امام علی که یک سازمان مردم نهاد در ایران است، روز دوشنبه ۲۷ اسفند با انتشار عکس‌هایی از کپرهای آوار شده گزارش داد که این کپرها روز یکشنبه براثر باران در اطراف شهر ری آوار شده است.

بنابر این گزارش، آوار این کپرها باعث مرگ دو کودک شده است. هنوز مقامات رسمی در این‌باره واکنشی را نشان نداده‌اند و این خبر تایید یا تکذیب نشده است.

این سازمان مردم نهاد نوشته است که «جمعیت امام علی چندین بار به منظور مقاوم‌سازی این بناها به نهادهای متولی در شهرری مراجعه شده ولی هر بار با بی‌توجهی این نهادها مواجه شده است.»

اگر چه آمار دقیقی از تعداد کپرنشین‌ها در ایران وجود ندارد اما براساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۵ معادل صد هزار و ۷۱۴ خانوار در چادر، کپر، آلونک، زاغه یا موارد مشابه زندگی می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناس سازمان ملل: اسرائیل ۲ میلیون فلسطینی را از آب آشامیدنی سالم محروم کرده است

مایکل لینک، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور مناطق فلسطینی، گفت اسرائیل مانع دسترسی میلیون‌ها فلسطینی به آب سالم شده است.

به گزارش رویترز، لینک در جریان سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اسرائیل را به «غارت» منابع فلسطین متهم کرد.

اسرائیل پیشتر نشست این شورا را به دلیل آن‌چه «ضد اسرائیلی» بودن آن توصیف کرده بود، تحریم کرده بود. نماینده اسرائیل در ژنو در اطلاعیه‌ای، لینک را متهم به حمایت از فلسطینی‌ها کرد.

به گفته مایکل لینک، اسرائیل با وجود مخالفت سازمان ملل و بسیاری از کشورها، به شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن ادامه می‌دهد و سالانه بین ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در این مکان مستقر می‌شوند.

پیشتر ایالات متحده هم با متهم دانستن شورای حقوق بشر سازمان ملل به «ضد اسرائیلی» بودن، از آن خارج شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام‌های هلند: تیراندازی در اوترخت احتمالا «تروریستی» بوده است

حادثه تیراندازی روز دوشنبه ۲۷ اسفندماه و در یک تراموا در شهر اوترخت هلند رخ داد. در این حادثه تا ظهر به وقت محلی دست‌کم یک تن کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

رئیس آژانس ضدتروریستی هلند گفت به نظر می‌رسد حادثه تیراندازی در شهر اوترخت در این کشور «تروریستی» باشد.

به گزارش رویترز، پیتریاپ آلبرزبرگ گفته است که ظن «تروریستی» بودن حادثه تیراندازی در یک تراموا در شهر اوترخت وجود دارد.

هم‌زمان آسوشیتدپرس خبر داد که عملیات پلیس هلند برای بازداشت مظنون این حادثه ادامه دارد. براساس گزارش‌ها، نیروهای ضدتروریسم هلند، مقابل یک آپارتمان در نزدیکی محل تیراندازی مستقر شده‌اند.

پس از این حمله، تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان‌های دولتی، فرودگاه‌ها و دیگر اماکن مهم هلند افزایش پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیران سابق بانک سرمایه به ۲۰سال زندان محکوم شدند

پرویز کاظمی (وسط) در میان دو متهم دیگر پرونده فساد مالی در بانک سرمایه

قاضی پرونده تخلفات بانک سرمایه از محکومیت ۲۰ سال زندان، شلاق و انفصال از خدمات دولتی برای مدیران سابق این بانک خبر داد.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۷ اسفند به نقل از قاضی اسدالله مسعودی مقام، رئیس دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه گزارش داد که علی بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه، پرویز کاظمی رئیس سابق هیئت مدیره بانک سرمایه و محمدرضا توسلی عضو سابق حقوقی بانک سرمایه، هر کدام به ۲۰ سال زندان،‌ ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شدند.

پیشتر، تخلف این بانک ۲۹ هزار میلیارد ریال اعلام شده بود و متهمان اصلی این پرونده نیز که اتهام «اخلال در نظام اقتصادی» روبرو بودند، چندی پیش با قرار وثیقه آزاد شدند.

همچنین علی اکبر یقینی از جمله متهمان پرونده بانک سرمایه و پرونده حسین هدایتی است، که بنا به گفته مقامات قضایی پس از آزادی با وثیقه فرار کرده است.

به گفته این مقام قضایی، جلسه دادگاه هادی رضوی یکی دیگر از متهمان بعد از عید انجام می‌شود و پرونده سایر مدیران و ارکان اعتباری هنوز از دادسرا ارسال نشده است.

در حالی که نارضایتی و اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت اقتصادی در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافته است، برخورد قضایی و امنیتی با متهمان اقتصادی نیز از سوی مقامات جمهوری اسلامی ادامه دارد.

پیشتر برای برخی از متهمان اقتصادی از سوی دادگاه ویژه جرایم اقتصادی احکام سنگینی همچون اعدام نیز صادر شده بود.

چندی پیش نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احتمال ممنوع شدن تظاهرات جلیقه زردها در شانزه‌لیزه

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه، مشغول بررسی طرحی است که براساس آن برگزاری هر نوع تظاهراتی در خیابان شانزه‌لیزه پاریس ممنوع می‌شود.

به گزرش رویترز، یک مقام رسمی دفتر رئیس جمهوری فرانسه گفته است که رئیس جمهوری این کشور پس از خشونت‌های رخ داده در جریان تظاهرات هفته جاری «جلیقه زردها» در پاریس، به دنبال اجرای این تصمیم است.

ماکرون پس از تظاهرات روز شنبه جلسه‌ای با وزیر کشور و وزیر دادگستری فرانسه داشت و قول داده است اقدام قاطعی برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات در شنبه آینده انجام دهد.

در جریان آخرین تظاهرات جلیقه زردها در روز شنبه ۲۵ اسفند، برخی ساختمان‌ها به آتش کشیده شد. به گفته پلیس پاریس، ۱۹۲ نفر در این اعتراضات دستگیر و ۶۰ نفر زخمی شدند که از این تعداد ۱۸ نفر آن‌ها آتش‌نشان و پلیس بوده‌اند.

تظاهرات جلیقه زردها از نیمه ماه نوامبر سال گذشته میلادی و در اعتراض به سیاست‌های امانوئل ماکرون آغاز شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG