لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

شهروند لبنانی و زندانی سابق می گوید ایران بیش از ۵۰ نفر را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است


نزار زکا زندانی سابق مدعی شد بیش از ۵۰ نفر توسط ایران بازداشت شده‌اند
نزار زکا زندانی سابق مدعی شد بیش از ۵۰ نفر توسط ایران بازداشت شده‌اند

«نزار زکا» شهروند لبنانی دارای اقامت دائم آمریکا که خود حدود چهار سال در ایران در بازداشت به سر برده بود، در یک گفتگوی تلفنی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که حدود ۵۰ نفر توسط وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده اند.

آقای زکا، بدون ذکر منبع می گوید منابعی در زندان به او گفته اند که ۵۲ نفر به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده اند. صدای آمریکا قادر به تایید این اظهارات نیست.

آقای زکا از شهریور ۱۳۹۴ تا تیرماه ۱۳۹۸ در ایران زندانی بود.

ادعای آقای زکا در حالی است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۷ نفر را در «مراکز حساس و حیاتی» بازداشت کرده که برخی از آنها توسط قوه قضائیه به اعدام محکوم شده اند.

این ادعای جمهوری اسلامی با واکنش مقام های ایالات متحده روبرو شد. در نخستین واکنش، پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ادعای تهران را «دروغ‌های بیشتر» از «رژیم مذهبی» شکست‌خورده ایران دانست.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز در واکنش به ادعای جمهوری اسلامی گفت که درباره این ادعای خاص نظری ابراز نمی‌کند، اما رژیم ایران «پیشینه‌ای طولانی در دروغ‌گویی» دارد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. در حال حاضر تعدادی از شهروندان آمریکایی - از جمله ژیو وانگ، سیامک و باقر نمازی، و مایکل وایت - در ایران زندانی هستند.

از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG