لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

لاریجانی: بحث درباره برجام در پارلمان ایران داغ خواهد بود


رئیس مجلس شورای اسلامی ایران می گوید انتظار دارد بحث داغی میان قانون گذاران ایران در باره توافق اتمی پیش از آن که به آن رای بدهند صورت بگیرد.

به گزارش آسوشیتد پرس، علی لاریجانی، مذاکره کننده سابق ارشد ایران در موضوع اتمی، که برای حضور در اجلاس بین المجالس به نیویورک رفته است، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگارانی که دعوت شده بودند، پیش بینی کرد بحث در مجلس ایران به دلیل مخالفت برخی از اعضا حتی از گفت و گوهای جاری در آمریکا داغتر خواهد بود.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران شنبه گذشته گفت او با رای مجلس به توافق مخالف است، زیرا اگر به تصویب نمایندگان برسد، مواد آن به تعهدات قانونی تبدیل خواهد شد.

اما آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه گفت "مصلحت نیست" مجلس از بررسی برجام کنار گذاشته شود. او اما در عین حال گفت که توصیه‌ای به نمایندگان مجلس برای رد یا تایید توافق ندارد.

لاریجانی گفت براساس قانون اساسی ایران، لازم است توافق به بحث گذاشته شود و پارلمان آن را تصویب کند. به این دلیل است که یک کمیته پارلمانی ۱۵ نفری آن را بررسی می کند، و ظرف چند هفته گزارشی در باره ارزیابی خود ارائه خواهد داد.

لاریجانی گفت بر این گمان است که مجلس ناچار خواهد بود ظرف حدود یک ماه تصمیم بگیرد. او یاد آور شد شخصا بر این عقیده است که توافق اتمی مثبت و خوب است، امانمی تواند پیش بینی کند که رای مجلس چه خواهد بود.

لاریجانی بار دیگر آمریکا را متهم کرد که در طول مذاکرات "نقش یک زورگو را بازی می کرد" و گفت قانون گذاران "نقائص جدی و عمده ای" در توافق پیدا کرده اند، از جمله مکانیسمی برای بازگرداندن تحریم ها اگر هر یک از شش قدرت تصمیم بگیرند ایران به تعهدات خود عمل نکرده است.

XS
SM
MD
LG