لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

بانک مرزی ایران نرخ ثابت ریال در برابر دلار را کاهش داد


بانک مرزی ایران نرخ ثابت ریال در برابر دلار را کاهش داد.

ریال از اوائل ٢٠١٢، زمانی که آمریکا و اتحادیه اروپا برای کاهش توانایی ایران درصدور نفت و معاملات مالی تحریم های اقتصادی سختی برقرار ساختند، بیش از یک سوم ارزش خود را دربازار آزاد از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درحالی که جمهوری اسلامی در تلاش است اقتصاد را تقویت کند، بانک مرکزی روز شنبه اعلام کرد یک دلار آمریکا را به نرخ ترجیحی ٢٤٧٧٩ ریال می فروشد. اما این نرخ فقط در دسترس وارد کنندگان برگزیده برای وارد کردن کالاهای اساسی و دارو قرارخواهد داشت.

این نرخ یک افزایش ١٠٢درصدی را از ١٢٢٦٠ ریال برای دلار که از ژانویه ٢٠١٢ بطور مصنوعی پایین نگاهداشته شده بود نشان می دهد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود نرخ جدید "مرجع" هنوز از دلاری که دربازار غیررسمی در دسترس خریداران عادی و مسافران قرار دارد بسیاربالاتر است – درنیمروز شنبه هردلاراز قرار 33هزار ریال معامله شد.

تحریم ها به ازدست دادن میلیارد ها دلاردرآمدهای نفتی برای ایران تمام شده وکشوررا با نرخ بالای تورم وبیکاری گسترده روبرو ساخته است.

خبرگزاری فرانسه می گوید تحول روزشنبه درپی روزها گزارش های رسانه ها وتکذیب های رسمی درباره تغییراتی دربازار رسمی ارزصورت می گیرد.

بنا به گزارش ها، بودجه کل کشور– که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری آنرا در نیمه ژوئن امضا کرد اما جزییات آن منتشر نشده است – به بانک مرکزی اجازه داد نرخ رسمی مبادله را افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG