لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

رونق بازارهای سهام در جهان


به دنبال خبر غیر منتظره افزایش مبادلات تجاری چین و بالا رفتن داو جونز در امریکا، بازار سهام آسیا نیز روز چهارشنبه افزایش نشان داد.

بازار سهام هنگ کنگ روز چهارشنبه نُه دهم یک درصد افزایش یافت، و بازار سهام توکیو با حدود سه چهارم یک درصد افزایش به کارخود پایان داد. روی هم رفته شاخص بازار سهام آسیا-پاسیفیک هشت دهم درصد در روز چهارشنبه افزایش یافت که بسیار نزدیک به بالاترین افزایش بازار سهام در این منطقه در ۵ سال اخیر بوده است.

این افزایش به دنبال انتشار گزارش تجارت چین روی داد. بر اساس این گزارش تجارت خارجی و واردات چین بیش از حد انتظار افزایش یافته است. بر اساس آمار رسمی تجارت چین در ماه آوریل بیش از ۱۸ میلیارد دلار افزایش داشته است. افزایش صادرات این کشور ۱۴.۷ درصد و افزایش واردات معادل ۱۶.۸ درصد بوده است. هر دو افزایش بیش از چیزی است که اقتصاددانان پیش بینی کرده و انتظار داشتند.
در امریکا نیز شاخص صنعتی داو جونز به بیش از ۱۵۰۰۰ واحد رسید. نگرانی سرمایه گذاران در ایالات متحده، اروپا و ژاپن به دلیل گزارش افزایش اشتغال در امریکا کاهش یافته است.

همزمان با بالا رفتن بازار سهام روز چهارشنبه، به نظر می رسد بانک مرکزی چین خود را برای تغییر در سیاست های پولی کشور آماده می کند. این بانک با مداخله در بازار ارز داخلی آغاز به خرید دلار و جایگزینی آن با یوان (پول ملی چین) کرده است.
جمع آوری دلار و جایگزین کردن آن با یوان، ممکن است باعث شود که ارزش یوان به سرعت افزایش یابد، و ثبات در صادرات کشور را به مخاطره اندازد.
چین ارزش واحد پول خود یوان را به طور مصنوعی پایین نگهداشته است. این امر، به علاوه دستمزد پایین در چین باعث کاهش بهای تمام شده کالاهای چنینی و افزایش صادرات آن است.
XS
SM
MD
LG