لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

قوه قضائیه جمهوری اسلامی، آمریکا را ۴۲۰ میلیون دلار جریمه کرد؛ دلیل: اجرای عملیات طبس برای آزاد کردن گروگان‌های آمریکایی


عملیات طبس
عملیات طبس

میزان خبرگزاری متعلق به قوه قضاییه جمهوری اسلامی در خبری اعلام کرد شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران، دولت آمریکا را بابت اجرای عملیات طبس در سال ۱۳۵۹ به پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی محکوم کرده است.

براساس این گزارش، قوه قضائیه جمهوری اسلامی دولت آمریکا را به علت شکایت ۱۳ نفر از بازماندگان حادثه طبس و یک نفر از افراد «گروگان» گرفته شده در آن عملیات، به پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار (معادل ده میلیون دلار برای هر خواهان) محکوم کرده است.

همچنین شعبه مورد نظر از باب خسارات تنبیهی نیز دولت آمریکا را به پرداخت دو برابر خسارات مادی و معنوی وارده یعنی مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار و نیز پرداخت خسارت «تأخیر تادیه» از تاریخ صدور رأی الی روز اجرای رأی، محکوم و حکم را برای اجرا به «مراجع مربوطه» ارسال کرده است.

عملیات نجات گروگان‌های آمریکایی در ایران روز ۲۴ آوریل ۱۹۸۰، توسط نیروهای ویژه آمریکا انجام شد. هدف از این عملیات، آزادسازی ۵۲ گروگان آمریکایی بود که از ۴ نوامبر ۱۹۷۹ توسط دانشجویان ایرانی در سفارت آمریکا در تهران گروگان گرفته شده بودند.

در این عملیات، هشت فروند بالگرد و دو هواپیمای سی-۱۳۰ نیروی هوایی آمریکا در صحرای طبس در جنوب ایران فرود آمدند. اما در اثر طوفان شن، دو بالگرد با یکدیگر برخورد کردند و آتش گرفتند. در این حادثه هشت نظامی آمریکایی کشته و پنج نفر دیگر مجروح شدند.

نیروهای آمریکایی پس از این حادثه، عملیات را لغو کردند و از منطقه خارج شدند.

این عملیات که با نام «پنجه عقاب» شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین شکست‌های نظامی آمریکا در تاریخ است.

XS
SM
MD
LG