لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

پنج ماه بعد از آزادی محمدعلی طاهری، دو هوادار او در کیش به زندان و جریمه محکوم شدند


مصطفی الماسی و نسیم پورمحمدعلی حبیبی
مصطفی الماسی و نسیم پورمحمدعلی حبیبی

با اینکه «محمدعلی طاهری» بنیانگذار «عرفان حلقه» پس از گذشت هشت سال زندان اوایل اردیبهشت ماه سال جاری آزاد شده است اما هواداران او کماکان به اتهام‌های گوناگونی از جمله «تبلیغ علیه نظام» از طریق عضویت در عرفان حلقه به احکامی همچون زندان محکوم می‌شوند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۲۰ شهریور گزارش داد که دو نفر از هواداران محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه به نام‌های «مصطفی الماسی» و همسرش «نسیم پورمحمدعلی حبیبی» از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری جزیره کیش به ریاست قاضی شنبه زاده بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در فرقه ضاله عرفان حلقه» هر کدام به شش ماه زندان و ۵۰ میلیون تومانی جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

بر اساس گزارش منتشر شده، اولین جلسه دادگاه مصطفی الماسی و نسیم پورمحمدعلی حبیبی در تاریخ ۱۳ آذر ۹۶ بدون حق داشتن وکیل و به مدت ۱۰ دقیقه برگزار شده بود که به گفته یک منبع مطلع این دو هودار محمدعلی طاهری حق دفاع از خود را نداشته و در طول جلسه دادگاه مورد توهین قرار گرفته‌اند.

دادگاه دوم در تاریخ پنجم آبان ماه ۹۷ بدون حضور آقای الماسی و خانم پورمحمدعلی حبیبی برگزار و حکم صادر شده در تیرماه ۹۸ به خانواده آنها به صورت شفاهی ابلاغ شده است

این دو هوادار محمدعلی طاهری، ۵ شهریورماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی در جزیره کیش بازداشت و ۲۰ شهریور ماه همان سال با قرار کفالت به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره آگاهی کیش آزاد شده بودند.

ناهید بهشید یکی دیگر از هواداران «محمدعلی طاهری» است که در حال سپری کردن حکم پنج سال زندانی است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده با اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» برای او صادر شده است.

محمدعلی طاهری بنیانگذار «عرفان حلقه» که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت شده بوده، ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، این زندانی عقیدتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. آقای طاهری که از ۲۸ اسفند ۹۷ به مرخصی نوروزی آمده بود، روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه بدون قید وشرط آزاد شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها در گزارش‌های مربوط به حقوق بشر ایران به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و سرکوب افراد به دلیل عقایدشان اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG