لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

محمدعلی طاهری آزاد شد اما یک هوادار او هنوز در زندان است


ناهید بهشید»، یکی از هواداران محمدعلی طاهری
ناهید بهشید»، یکی از هواداران محمدعلی طاهری

با اینکه «محمدعلی طاهری» بنیانگذار «عرفان حلقه» پس از تحمل بیش از ۸ سال زندان با نامه آزادی شعبه اول اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ شهید مقدس به زندان اوین رسما بدون قید وشرط آزاد شده است، اما هنوز «ناهید بهشید»، یکی از هواداران آقای طاهری زندانی است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت گزارش داد که ناهید بهشید، یکی از هواداران «محمدعلی طاهری» که ۸ بهمن‌ ماه سال گذشته در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد در حال سپری کردن حکم ۵ سال زندانی است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده با اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» برای او صادر شده است.

مریم زارع یزدی، یکی از وکلای خانم بهشید در خصوص طرح اتهام جدید علیه این زندانی عقیدتی به کمپین گفت: «در زمان بازداشت خانم بهشید، هنگامی که ماموران امنیتی برای اجرای حکم وارد منزل او می‌شوند، در همان حین تعدادی کتب، جزوات و چند لوح فشرده مرتبط با عرفان حلقه را ضبط می‌کنند و به همین دلیل گزارش تازه‌ای تهیه کرده و برای او پرونده جدیدی باز می‌کنند.»

به گفته این وکیل دادگستری بازپرس پرونده خانم بهشید اعلام کرده است که به دلیل ادامه فعالیت این زندانی عقیدتی مجدد برای او پرونده جدیدی تشکیل شده است.

محمدعلی طاهری بنیانگذار «عرفان حلقه» که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت شده بوده، ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، این زندانی عقیدتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. آقای طاهری که از ۲۸ اسفند ۹۷ به مرخصی نوروزی آمده بود، روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه بدون قید وشرط آزاد شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها در گزارش‌های مربوط به حقوق بشر ایران به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و سرکوب افراد به دلیل عقایدشان اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG