لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

فساد در ایران؛ فرزند فرمانده کل پیشین ارتش جمهوری اسلامی به ۱۰سال زندان محکوم شد


از راست به چپ: عمار صالحی (فرزند عطاالله صالحی)، عطاالله صالحی (فرمانده سابق ارتش) و محمد شریعتمداری (وزیر کار، رفاه و تعاون)
از راست به چپ: عمار صالحی (فرزند عطاالله صالحی)، عطاالله صالحی (فرمانده سابق ارتش) و محمد شریعتمداری (وزیر کار، رفاه و تعاون)

عمار صالحی، فرزند فرمانده کل پیشین ارتش جمهوری اسلامی ایران، به اتهام «معاونت در اخلال در نظام اقتصادی» به ۱۰ سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه، ۲۷ اسفند، این خبر را اعلام کرد. عمار صالحی - فرزند سرلشکر عطاءلله صالحی، فرمانده کل پیشین ارتش جمهوری اسلامی - در پرونده بانک سرمایه به مشارکت در دریافت غیرقانونی ۱۱۰ میلیارد تومان وام از این بانک متهم شده بود.

عکس آقای صالحی پیشتر در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده بود.

نماینده دادستانی پیشتر، در جلسه دادگاه درباره اتهامات عمار صالحی گفته بود که «برای او یک بنز ۶۵۰ میلیون تومانی توسط جهانبانی خریداری شده است و این متهم برای تسهیلات ۴۰ میلیارد تومانی ۱۳۰۰ بار امضاء داده است و از تسهیلات بانک سرمایه ملکی در زعفرانیه تهران خریداری کرده است.»

همچنین سخنگوی قوه قضائیه ایران در رابطه با پرونده بانک سرمایه گفت که محمدرضا جهانبانی به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع» به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی، محرومیت دائم از مشاغل دولتی، و استرداد بیش از ۵ هزار میلیارد ریال (۵۰۰ میلیارد تومان) به بانک سرمایه محکوم شده است.

پیشتر هادی رضوی داماد محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار، و رفاه اجتماعی ایران، هم در پرونده بانک سرمایه و به اتهام «اخلال عمده در نظام اقتصادی» به ۲۰ سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده بود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif
XS
SM
MD
LG