لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

فرزند فرمانده پیشین ارتش به مشارکت در دریافت غیرقانونی ۱۱۰ میلیارد تومان از بانک سرمایه متهم شد


از راست به چپ: عمار صالحی (فرزند عطاالله صالحی)، عطاالله صالحی (فرمانده سابق ارتش) و محمد شریعتمداری (وزیر کار، رفاه و تعاون)
از راست به چپ: عمار صالحی (فرزند عطاالله صالحی)، عطاالله صالحی (فرمانده سابق ارتش) و محمد شریعتمداری (وزیر کار، رفاه و تعاون)

عمار صالحی پسر یک فرمانده سابق ارتش در پرونده فساد موسوم به «گروه جهانبانی» به مشارکت در دریافت غیرقانونی ۱۱۰ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه متهم شده است.

به گزارش ایرنا در سومین جلسه دادگاه پرونده فساد «گروه جهانبانی» که مربوط به اتهامات ۱۱ نفر دیگر در فساد بانک سرمایه است، نماینده دادستان تهران روز شنبه ۹ شهریور اعلام کرد که «برخی آقازاده‌ها و فرزندان مسئولان کشور حضور دارند، حقوق مردم را تضییع می‌کنند و با پول مردم سهامدار شده اند.»

از جمله این متهمان عمار صالحی، پسر عطاء‌الله صالحی ، فرمانده سابق ارتش است که به عنوان متهم ردیف اول به مشارکت در دریافت غیرقانونی ۱۱۰ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه متهم شده است.

رسول امیر قهرمانی، نماینده دادستانی در جلسه امروز درباره اتهامات عمار صالحی گفت که برای او یک بنز ۶۵۰ میلیون تومانی، توسط جهانبانی خریداری شده است و این متهم برای تسهیلات ۴۰ میلیارد تومانی ۱۳۰۰ بار امضاء داده است و از تسهیلات بانک سرمایه ملکی در زعفرانیه تهران خریداری کرده است.

نماینده دادستانی همچنین اعلام کرد که کارشناس رسمی دادگستری نظر داده که صالحی ۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به شرکت های جهانبانی بدهکار است.

همچنین در جلسه نخست گروه جهانبانی نماینده دادستانی درباره این گروه شرکت‌ها اعلام کرده بود که «محمدرضا جهانبانی با استفاده از شرکت‌های بدون فعالیت خود تسهیلات کلان از بانک‌های کشور اخذ می‌کند.»

اخیرا نیز خبرهایی از بازداشت فاطمه صالحی دیگر فرزند فرمانده سابق ارتش منتشر شده بود که دادستان عمومی و انقلاب تهران آن را تکذیب کرد.

پیشتر هادی رضوی داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران، هم در پرونده بانک سرمایه و به اتهام «اخلال عمده در نظام اقتصادی» به ۲۰ سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده بود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG