لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

فساد اقتصادی در ایران | شبنم نعمت زاده، دختر یک وزیر سابق، به ۲۰ سال حبس محکوم شد


شبنم نعمت زاده دختر وزیر سابق صنعت و معدن و تجارت (صمت) ایران در دادگاه
شبنم نعمت زاده دختر وزیر سابق صنعت و معدن و تجارت (صمت) ایران در دادگاه

بنابر اعلام سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران شبنم نعمت‌زاده، دختر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت و معدن و تجارت (صمت) در پرونده فساد اقتصادی به مجازات‌های مختلف، از جمله به تحمل ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه شنبه ۱۰ دی ماه گفت که شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشکری پور به جرم «مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور» از طریق اخلال در توزیع مایحتاج دارویی، هر کدام به ۲۰ سال حبس تعزیری ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شدند.

همچنین شبنم نعمت زاده به رد مال ۴۵ میلیارد ریال نیز محکوم شده است.

دختر وزیر سابق صنعت، معدن، و تجارت شهریور امسال بازداشت شد. این در حالی بود که مرداد سال گذشته خبری مبنی بر کشف انباری در استان البرز از داروهای احتکار شده به ارزش پنج میلیارد تومان منتشر شد و برخی آن را متعلق به شبنم نعمت زاده دانسته بودند.

برخی رسانه‌‌های ایران در مرداد ۹۷ درباره انبارهای این شرکت داروسازی متعلق به او و بدهی‌هایش به سایر شرکت‌ها نوشته بودند که شبنم نعمت زاده «به فاصله چند سال پس از کار کردن در داروخانه ها، از سال ۸۸ به بعد، تاسیس شرکت‌هایش را آغاز کرد و اکنون می گوید که به مالکیت چندین شرکت رسیده است.»

همچنین در اردیبهشت امسال هم ماجرای «تخریب ویلای شبنم نعمت‌زاده» که به صورت غیرمجاز در لواسانات ساخته شده بود از دیگر خبرهای جنجال برانگیز مربوط به شبنم نعمت زاده بود.

حالا نیز حکم ۲۰ سال زندان برای شبنم نعمت زاده در رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی منتشر شده است. همزمان با پیگیری پرونده های فساد اقتصادی در ایران، فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی نیز در ماه‌های اخیر بیشتر آشکار شده است.

بازداشت عمار صالحی، پسر یک فرمانده سابق ارتش، در پرونده فساد موسوم به گروه جهانبانی و هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران، هم در پرونده بانک سرمایه که به ۲۰ سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد، از دیگر نمونه‌های فساد افراد نزدیک به حکومت است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG