لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۱

فساد مالی در ایران| رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر بازداشت شد


یک روز پس از استعفای علی اصغر پیوند، رسانه‌ها از بازداشت رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر ایران خبر دادند.

علی اصغر پیوندی روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه از سمت ریاست جمعیت هلال احمر ایران استعفا داد. علت این استعفا از سوی برخی از رسانه ها «مشکلات شخصی» اعلام شده بود و روز چهارشنبه نیز خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع آگاه بازداشت او را تایید کرد.

بنابر این گزارش «رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر عصر سه‌شنبه توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده است.»

خبرگزاری آنا هم علت بازداشت پیوندی را «تخلفات مالی» اعلام کرده است.

برخی رسانه ها نوشتند که پیوندی قصد سفر به ژنو را داشت که متوجه «»ممنوع‌الخروجی خود شد و در نهایت در ساعات پایانی سه‌شنبه(۱۲ آذر ماه ۹۸) بازداشت شد.

بنابر گزارش‌ها رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر پیش از این نیز برای توضیحات درباره بروز تخلفات مالی در هلال احمر از سوی مراجع قضائی احضار شده بود و درحال حاضر نیز با «قرار وثیقه» آزاد بوده است.

پیشتر محمود صادقی نماینده مجلس در فروردین ماه درباره فساد در هلال احمر نوشته بود که اگر رئیس جمعیت هلال احمر «مراقب فساد در حوزه کاری خود بود قطعا برای انجام وظیفه در حوادثی مانند سیل گلستان آمادگی بیشتری داشت.»

این نماینده از «فساد و اختلاس دربیمارستان ایرانیان دوبی، ساختمان طالقانی، پروژه مهاباد و پروژه زمین ازگل» از جمله نمونه های نگران کننده «از شیوع مناسبات ناسالم» در جمعیت هلال احمر نام برده بود.

برکناری و بازداشت مدیران در ایران به دلیل فساد مالی ماجرایی سابقه دار است. پیشتر دو نماینده مجلس و چند مدیر ایران‌خودرو و سایپا بازداشت شده بودند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG