لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

فساد مالی در ایران | ۱۱۰ میلیون درهم در بانک پارسیان گم شده است


در جریان هفتمین جلسه رسیدگی به متهمان فساد مالی در بانک‌های ملت و پارسیان مشخص شد که ۱۱۰ میلیون درهم در این بانک ناپدید شده است.

خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه ۱۴ آبان گزارش داد که در جریان این جلسه دادگاه، نماینده دادستان گفت که بر اساس لایحه وکیل مدافع یکی از متهمان، از ۲۲۶ میلیون درهمی که به نام این متهم از بانک پارسیان واریز شده بود، ۱۱۰ میلیون درهم آن از سوی مدیران بانکی برداشت شده و فقط ۱۱۰ میلیون درهم دیگر در حساب باقی مانده است.

در سال های اخیر اخبار متعددی از گم شدن میلیاردها دلار ارز یا خروج کلان پول از ایران منتشر شده است. حدود دو هفته پیش نیز معاون اول رئیس جمهوری ایران در پاسخ به انتقادها درباره ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی گفت که «کسانی باید شرمنده باشند که ۲۲ میلیارد دلار پول مملکت را به بهانه تعادل قیمت ارز در دوبی و استانبول با قیمت پایین به خارجی‌ها فروختند و کسانی باید شرمنده باشند که ۱۷ هزار میلیارد تومان را ظرف یک ماه نیم بدون مجوز از منابع بانک مرکزی برداشت کرده‌اند.»

پیش از این ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود که «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

چندی پیش فهرست به روز شده دریافت کنندگان ارز دولتی منتشر شده بود و براساس گزارش ها مشخص شد که حدود «۳ میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور» قرار گرفته است. هر چند نامی از این خانواده ها نیز منتشر نشده است.

خبر «گم‌شدن یک‌میلیارد یورو ارز دولتی» نیز در مردادماه امسال جنجال برانگیز شد. موضوعی که دولت آن را تکذیب کرد.

این حجم از فساد در شرایطی است که بحران اقتصادی موجی از اعتراض های مردمی را نیز در ایران رقم زده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG