لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

فساد حکومتی در ایران| معاون روحانی: سرنوشت ۲۲ میلیارد دلار که از ایران خارج شده مشخص نیست


انتشار اخبار ضدونقیض درباره گم‌شدن میلیاردها دلار ارز دولتی در ایران در حالی ادامه دارد که این بار معاون اول رئیس جمهور ایران از گم شدن ۲۲ میلیارد دلار پول پس از خارج شدن از کشور خبر داده است.

اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه یکم آبان ماه در پاسخ به انتقادها درباره ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی گفت که «کسانی باید شرمنده باشند که ۲۲ میلیارد دلار پول مملکت را به بهانه تعادل قیمت ارز در دوبی و استانبول با قیمت پایین به خارجی‌ها فروختند و کسانی باید شرمنده باشند که ۱۷ هزار میلیارد تومان را ظرف یک ماه نیم بدون مجوز از منابع بانک مرکزی برداشت کرده‌اند.»

معاون اول رئیس جمهور ایران اما جزئیاتی از چگونگی خروج این مقدار ارز از کشور نگفته و اعلام نکرده است که منظور از کسانی که اقدام به خارج کردن این میزان ارز از کشور کرد‌ه‌اند چه کسانی هستند.

اما جهانگیری در بخشی از حرف‌هایش به رسانه‌هایی اشاره کرده که «تیتر زدند ۱۸ میلیارد دلار از منابع کشور با این تصمیم به باد رفت.»

پیش از این ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود که «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

پیش از این روزنامه کیهان در هفته جاری در مطلبی درباره «در بحبوحه جنگ اقتصادی چگونه ۱۸ میلیارد دلار بر باد رفت» نوشته بود. موضوعی که حسن روحانی در نشست خبری اخیر خود آن را تکذیب کرده و گفته بود «۱۸ میلیارد دلار بر باد نرفته و به مردم داده شده است!»

در این بین برخی کاربران در توئیتر این اظهارات را نشانه دیگری از فساد گسترده مقامات در جمهوری اسلامی دانستند.

این خبرنگار در ایران می‌گوید رقم‌های همین فسادها بیش از بودجه کشوری چون مالزی است.
این خبرنگار در ایران می‌گوید رقم‌های همین فسادها بیش از بودجه کشوری چون مالزی است.

اظهارات معاون اول روحانی در حالی است که در اردیبهشت امسال نیز حسن میرشجاعیان معاون وزیر اقتصاد و دارایی ایران اعلام کرده بود که ۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است.

چندی پیش فهرست به روز شده دریافت کنندگان ارز دولتی منتشر شده بود و براساس گزارش ها مشخص شد که حدود «۳ میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور» قرار گرفته است. هر چند نامی از این خانواده ها نیز منتشر نشده است.

خبر «گم‌شدن یک‌میلیارد یورو ارز دولتی» نیز در مردادماه امسال جنجال برانگیز شد. موضوعی که دولت آن را تکذیب کرد.

این حجم از فساد در شرایطی است که بحران اقتصادی موجی از اعتراض های مردمی را نیز در ایران رقم زده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG