لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

کرونا در ایران | افزایش موارد روزانه ابتلا؛ احتمال «طولانی‌تر شدن» پیک ششم 


آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد موارد روزانه ابتلا به کرونا بار دیگر افزایش پیدا کرده است.

بر اساس این آمار از ۲۲ تا ۲۳ اسفند، ابتلای ۳۸۱۳ نفر دیگر در‌ کشور‌ تأیید شده است.

همچنین در این ۲۴ ساعت، ۱۱۴ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد نرخ ابتلای روزانه ۵۰ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که داده‌های وب‌سایت «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد شمار تست‌های روزانه در ایران نیز از بیستم بهمن روندی نزولی را طی است.

میزان تست روزانه کرونا در ایران به ازای هر هزار نفر - بر اساس متوسط هفت روز
میزان تست روزانه کرونا در ایران به ازای هر هزار نفر - بر اساس متوسط هفت روز

در همین حال، کارشناسان بهداشتی نسبت به عدم اعمال محدودیت در آستانه نوروز و احتمال وقوع پیک جدید در بهار هشدار می‌دهند.

ستاد ملی مقابله با کرونا که پیشتر، تزریق سه دز واکسن را برای صاحبان خودروهای مسافر ضروری اعلام کرده بود حالا گفته است که تزریق دو دز نیز در حالی که بیشتر از سه ماه از دز دوم نگذشته باشد کافی است.

مقامات بهداشتی کشور تنها مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشویق می‌کنند در حالی که هیچ سیستم نظارتی در این رابطه وجود ندارد.

رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید مداخلات بهداشتی کشور در برآیند بیماری کووید-۱۹ «چندان مؤثر» نبوده است. حمید سوری گفت، وضعیت کنونی می‌تواند به «طولانی‌تر شدن» پیک ششم بیانجامد و بار امیکرون در ایران بیشتر از میانگین جهانی شود.

یک عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز گفته است که وضعیت تجمعات در مترو و بازارها و میادین تره‌بار، «رضایت‌بخش» نیست. احمد طباطبایی تأکید کرده است که این «تغییر رفتارها» بعد از تعطیلات نوروز می‌تواند دوباره «مشکل‌آفرین» شود.

یک عضو دیگر ستاد ملی کرونا در رابطه با مسافرت ایرانی‌ها به کشور‌های منطقه از جمله کویت، مصر، یمن و امارات هشدار داده است. مسعود مردانی می‌گوید احتمال دارد سفر به این کشورها، سویه جدید کرونا که شاخه‌ای از امیکرون است را به کشور بیاورد.

در مورد سفرهای داخلی نیز نگرانی‌هایی وجود دارد. در حالی که وزارت بهداشت ایران در نقشه جدید رنگبندی کرونا، شمار شهرهای قرمز را از ۱۴۸ به ۹۹ شهر کاهش داده است، شماری از شهرهای شمالی از جمله بندرانزلی، لاهیجان، و رودبار که معمولا مقصد سفر مسافران نوروزی هستند همچنان قرمز هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است که در حال حاضر ۳۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و روند صعودی آمار بستری‌شدگان کرونایی در استان گیلان همچنان ادامه دارد.

منبع: رسانه‌های ایران

XS
SM
MD
LG