لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

ادامه روند صعودی شیوع کرونا در ایران؛ وضعیت استان خوزستان «بحرانی» است


در حالی که آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران از ۱۰۳ هزار نفر گذشته و شمار مرگ بر اثر کووید ۱۹ حدود ۶۵۰۰ بیمار اعلام شده است، گزارش‌ها حاکی از بحرانی بودن وضعیت شیوع این ویروس در استان خوزستان است. این در حالی است که آمارهای رسمی ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود. ارزیابی می‌شود که آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده باشد و مقامات رژیم در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند.

وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه وضعیت استان خوزستان را «شکننده و طغیانی» توصیف کرد. در همین حال رئیس بیمارستان رازی اهواز نیز با بیان این که کرونا به شدت در حال رخنه کردن در خوزستان است، گفته است که «اگر در اورژانس ۱۰۰ مراجعه‌کننده داشته باشیم باید نیمی از آنها بستری شوند؛ یعنی وضع به قدری خراب است که از هر دو مراجعه‌کننده به بیمارستان رازی باید یک نفر بستری شود.»

همچنین رسانه های داخل ایران گزارش دادند که در بیمارستان کودکان ابوذر اهواز در حال حاضر ۳۰ بیمار کودک مشکوک به کرونا بستری‌اند که از این تعداد، آزمایش چهار کودک مثبت بوده است.

این خبرها در حالی است که در ۱۴ اردیبهشت ستاد ملی مقابله با کرونا، اسامی ۱۳۲ شهرستان کشور که به گفته این ستاد در «وضعیت سفید» قرار دارند را منتشر کرده بود. لیستی که نام استان خوزستان نیز در آن قرار داشت.

با این حال وزارت بهداشت اعلام کرد که سیاستی مبنی بر اعلام مناطق سفید از نظر شیوع کرونا به طور متمرکز ندارد. همچنین در حالی که انتشار اسامی این شهرها از سوی ستاد کرونا بوده، این وزاتخانه مدعی شد که اعلام اسامی این شهرها، «هیچ منبع رسمی» ندارد.

مقامات استان‌هایی همچون مازندران، سمنان، و آذربایجان غربی نیز گزارش دادند که در این استان ها وضعیت سفید وجود ندارد. از سوی دیگر در روزهای گذشته لیستی از ۶۱ شهرستان در ایران که در وضعیت قرمز قرار دارند، در رسانه ها منتشر شده است.

پیش از این نیز علی رغم اظهارات حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری اسلامی ایران، درباره «وضعیت سفید» و دستور شروع کسب و کار در برخی از شهرستان‌های ایران، برخی مقامات محلی اظهاراتی متفاوت داشته و اعلام کرده‌ بودند که وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران «عادی» نیست.

با آغاز شیوع گسترده ویروس کرونا از بهمن ماه سال ۹۸ در سراسر ایران،‌ مقامات جمهوری اسلامی از جمله رئیس جمهوری ایران به مراتب و در سخنرانی‌های متعددی سعی در عادی جلوه دادن وضعیت ابتلای شهروندان ایرانی به این ویروس و اعلام نادرست آمار مبتلایان و جان‌باختگان داشته‌اند.

حتی معاون وزیر بهداشت ایران در ۱۲ اردیبهشت ماه با وجود روند افزایشی همه‌گیری ویروس کرونا و تداوم مرگ و میر، از احتمال بازگشایی مراکز مذهبی و ورزشی در ۱۱۶ شهر ایران خبر داده بود.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران اولین مرگ بر اثر کرونا را در تاریخ یکم اسفند اعلام کرد؛ در حالی که بعد با انتشار اظهارنظرهای برخی از افراد وابسته به دولت ایران معلوم شد که مقامات پیش از آن تاریخ از شیوع بیماری خبر داشتند.

آمار رسمی که ایران در رابطه با کرونا اعلام می کند، بسیار کمتر از شمار واقعی مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ است. پیشتر، یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده توسط مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم میزان مبتلایان واقعی است.

در ادامه پنهان‌کاری مقامات در اعلام آمار مرگ مبتلایان به کرونا سازمان ثبت‌ احوال ایران در اقدامی عجیب تاکنون آمار مرگ ایرانیان در زمستان سال گذشته و فروردین امسال را منتشر نکرده است.

علی رغم این پنهانکاری محمدجواد حق‌شناس، یک عضو شورای شهر تهران گفته بود که «۱۳ هزار نفر در تهران در اسفند ۹۸ و فروردین‌ماه در بهشت زهرا پذیرش شده‌اند این مجموعه کل درگذشتی‌های تهران است.»

پیش از این نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است.

برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG