لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

با وجود تداوم سیر صعودی ابتلا به کرونا در ایران؛ دولت برای بازگشایی مراکز مذهبی ۱۱۶ شهر تصمیم می‌گیرد


با وجود روند افزایشی همه‌گیری ویروس کرونا در ایران و تداوم مرگ و میر، معاون وزیر بهداشت از احتمال بازگشایی مراکز مذهبی و ورزشی در ۱۱۶ شهر ایران خبر داده است.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، با اعلام این که ۱۱۶ شهرستان در کشور از نظر شیوع کرونا در وضعیت سفید قرار دارند، گفت که در خصوص بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی، و ورزشی این شهرها یکشنبه آینده ۱۴ اردیبهشت تصمیم‌گیری خواهد شد.‌

این در حالی است که آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران هر روز رو به افزایش است و برخی از استان‌ها، همچون استان مازندران، که نزولی شده بود نیز بار دیگر صعودی شده است. در استان خوزستان نیز سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور از پیش‌بینی سیر صعودی آمار مبتلایان در این استان خبر داده است.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تا روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۵ هزار و ۶۴۶ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند. شمار جان باختگان کرونا نیز به ۶۰۹۱ نفر رسیده است.

این در حالی است که‌ پیش‌بینی می‌شود آمار واقعی در ایران به مراتب بالاتر از ارقامی که روزانه از سوی مقامات جمهوری اسلامی اعلام می‌شود، باشد و‌ مقامات حاضر نیستند میزان واقعی مرگ و ابتلای شهروندان ایرانی به این ویروس را به عموم مردم اعلام کنند.

یک مقام سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است که آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است. آمارهای رسمی برخی کشورها از جمله ایران، چین، و روسیه قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

در این میان، افکار عمومی در ایران و جهان نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است.

برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gifح

XS
SM
MD
LG