لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

پس از ابتلای نزدیک به ۳۰ هزار نفر به کرونا در ایران؛ روحانی از خامنه‌ای درخواست مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی کرد


با ادامه بحران کرونا در ایران، آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا نزدیک به ۳۰ هزار نفر اعلام شده و حالا نیز رئیس جمهوری ایران از علی خامنه ای برای برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اجازه خواسته است.

دولت روحانی اعلام کرد که خواستار «دریافت مجوز» از رهبر جمهوری اسلامی، برای برداشت یک میلیارد دلار یعنی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از ذخایر ارزی جهت مقابله با کرونا است. مقامات ایران پیش از این نیز خواستار کمک‌های بین المللی برای مقابله با کرونا شده و از صندوق بین المللی پول خواستار کمک پنج میلیارد دلاری شده بودند.

این اولین بار نیست که دولت حسن روحانی برای برطرف کردن بحران خواستار استفاده از صندوق توسعه ملی می شود. سال گذشته درپی خسارات سنگین سیلاب ها به شهرهای مختلف، علی خامنه‌ای با برداشت فوری از صندوق توسعه ملی به منظور جبران خسارات سیل مخالفت کرد.

اما از سوی دیگر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ۱۷ دی ماه و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، گفته بود که «۲۰۰ میلیون یورو » از صندوق توسعه ملی به نیروی قدس سپاه پاسداران تعلق گرفته و بودجه آن افزایش می یابد.

ایران پیش از گسترش ویروس کرونا نیز در بحران اقتصادی شدیدی قرار داشت و به گفته مقامات جمهوری اسلامی «تحت فشار تحریم‌ها»، صادرات نفت این کشور کاهش یافته بود.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG