لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

برای مقابله با کرونا؛ ایران از صندوق بین‌المللی پول پنج میلیارد دلار کمک خواست


آرشیو
آرشیو

پس از آن که مقامات ارشد دولت ایالات متحده، از جمله وزیر خزانه‌داری و وزیر خارجه آمریکا، اعلام کردند کمک‌های بشردوستانه به ایران برای مقابله با کرونا نقض تحریم‌ها علیه آن کشور محسوب نمی‌شود، جمهوری اسلامی ایران از صندوق بین المللی پول خواسته است که فورا ۵ میلیارد دلار به این کشور برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، کمک کند.

به گزارش رویترز، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که از صندوق بین المللی پول درخواست کرده ۵ میلیارد دلار به ایران برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا کمک شود. جواد ظریف نیز در توئیتی به مسئله درخواست کمک اشاره داشته است و گفته صندوق بین المللی پول باید چنین کمکی را به ایران ارائه دهد.

این در حالی است که استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۱ اسفند گفت تحریم‌های ایالات متحده مانعی در زمینه مشارکت انسان‌دوستانه کشورها برای مقابله با کرونا در ایران نیست. پیش از او نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ شده است.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

شیوع گسترده کرونا در ایران حالا به یک بحران تبدیل شده که یک سو نگرانی از پنهانکاری در اعلام آمار واقعی و از سوی دیگر سوء مدیریت شرایط را برای مردم سخت کرده است. همچنین کافی نبودن تجهیزات پزشکی و حتی زیرساخت های استاندارد نیز باعث شده تا روند درمانی در ایران با مشکل روبرو شود.

جمهوری اسلامی که حالا بسیاری از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن نیز به کرونا مبتلا شده اند، به جای قرنطینه کردن شهرها و تعطیلی اماکن مذهبی همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم می خواهند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG