لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

آمار رسمی جمهوری اسلامی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس هم رد شد؛ تخمین ابتلای دست کم ۶۰۰ هزار نفر به ویروس کرونا در ایران


بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، آمار واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران ۸ تا ۱۰ برابر آمار رسمی و شمار جان باختگان نزدیک به دو برابر تعداد اعلام شده است.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۲۶ فروردین با انتشار گزارشی اعلام کرد آماری که وزارت بهداشت ایران ارائه می‌کند تعداد واقعی مبتلایان به ویروس کرونا نیست و تنها آمار مبتلایان بدحال بستری در نظر گرفته می‌شود.

بنا به اعلام این مرکز، یکی دیگر از دلایل پایین بودن آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت، میزان دقت آزمایش ها است که وجود بیماری در برخی از مبتلایان را نشان نمی دهد.

مرکز پژوهش های مجلس تخمین زده است که بر این اساس، تعداد مبتلایان حدود ۸ تا ۱۰ برابر آمار رسمی و شمار مرگ و میر نیز نزدیک دو برابر تعدادی است که به طور رسمی اعلام شده است. با این حساب تا روز سه شنبه بین ۶۰۰ هزار تا ۷۵۰ هزار نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۸۴۰۰ نفر جان باخته اند.

در هفته های گذشته نیز تعدادی از نمایندگان مجلس و روسای دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کرده بودند که بیماری و علت مرگ بسیاری از مبتلایان به ویروس کرونا را «بیماری حاد تنفسی» اعلام کردند.

پیش از آن نیز یک مقام سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که آمار واقعی متبلایان به ویروس کرونا در ایران دست کم پنج برابر تعدادی است که دولت ایران اعلام میکند.

در این بین، افکار عمومی در ایران و جهان نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و «من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG