لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

سخنگوی وزارت بهداشت ایران از تشییع یک فرمانده سابق سپاه با حضور تعداد زیادی از افراد انتقاد کرد


ازدحام افراد در تشییع جنازه یک فرمانده سابق سپاه پاسداران با وجود هشدارهای مقام‌های بهداشتی، انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت ایران را در پی داشت.

در حالی که مسئولان بهداشت و درمان ایران برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا بارها از مردم خواسته اند در خانه بمانند و از شرکت در تجمع ها خودداری کنند، تصاویر تشییع جنازه حسین اسداللهی، از فرماندهان لشگر محمد رسول الله تهران، که دوشنبه ۴ فروردین در وردآورد برگزار شد، حاکی از حضور فشرده جمعیت در خیابانی باریک بود.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت که بارها از مردم خواسته بود از حضور تجمع‌ها خودداری کرده و فاصله را با یکدیگر حفظ کنند تا خطر انتقال ویروس کرونا کمتر شود، با انتشار تصاویر این تشییع جنازه در توئیتر خود نوشت: «این هم احتمالا یه جور پروتکل بهداشتی جدید در تشییع و اعمال محدودیت در تجمعات است ... تصاویر گویاست، فقط باید گریست، بدون نیاز به شرح!!!»

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، تاکنون بیش از ۲۳ هزار نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۱۸۱۲ نفر جان باخته اند. مقامات سازمان بهداشت جهانی تعداد مبتلایان را بیشتر از آمار اعلام شده دولت ایران می دانند.

شیوع گسترده کرونا در ایران حالا به یک بحران تبدیل شده که یک سو نگرانی از پنهان‌کاری در اعلام آمار واقعی و از سوی دیگر سوءمدیریت شرایط را برای مردم سخت کرده است. همچنین کافی نبودن تجهیزات پزشکی و حتی زیرساخت های استاندارد نیز باعث شده تا روند درمانی در ایران با مشکل روبرو شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ​ پیشتر گفته بود به طور رسمی به ایران پیشنهاد کمک داده و امیدوار است ایران آن را بپذیرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

در بیانیه آقای پمپئو آمده است: «دروغ‌های خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، درباره ویروس ووهان خطرناک است و ایرانیان و مردم سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. واقعیت‌ها اهمیت دارند.»

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG