لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۸

وزیر خارجه آمریکا: به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ایم؛ امیدواریم آنها کمک‌های بشردوستانه ما را بپذیرند


مایک پمپئو در محل وزارت خارجه آمریکا به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
مایک پمپئو در محل وزارت خارجه آمریکا به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید آمریکا به ایران برای کمک به مقابله با شیوع کرونا پیشنهاد کمک داده است و او امیدوار است تهران این کمک را بپذیرد.

مایک پمپئو روز پنجشنبه ۱۵ اسفند در کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا گفت که امیدواریم جمهوری اسلامی ایران کمک های انسانی ما را بپذیرد.

مایک پمپئو گفت که رژیم ایران همیشه درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود دروغ گفته است؛ همان طور که درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری و شیوع ویروس کرونا دروغ گفت. با این سابقه دروغگویی باید فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا شفاف شود.

درباره برنامه هسته‌ای ایران

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنانش با اشاره به گزارش های اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای ایران گفت ایران فعالیت ها هسته‌ای و موارد مربوط به مواد اتمی کشف شده را مخفی می کند.

رژیم ایران همیشه درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود دروغ گفته است؛ همان طور که درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری و شیوع ویروس کرونا دروغ گفت. با این سابقه دروغگویی باید فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا شفاف شود.
- مایک پمپئو

او گفت ایران باید به آژانس در این باره گزارش دهد و به بازرسان آن نیز دسترسی کامل دهد.

واکنش آقای پمپئو به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که گفته جمهوری اسلامی درباره سه سایت هسته‌ای از پاسخگویی خودداری کرده است.

آقای پمپئو اقدامات «عمدی» ایران در مخفی کردن فعالیت های هسته ای و گزارش نکردن آنها را نقض توافق هایش با آژانس و پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای، موسوم به ان پی تی، خواند.

او گفت ایران باید فورا با آژانس همکاری کند و به الزامات آن عمل کند. وزیر خارجه آمریکا گفت اگر ایران با آژانس همکاری نکند همه کشورها باید آن را «مسئول» بدانند.

وزیر خارجه آمریکا گفت با توجه به فعالیت های گذشته جمهوری اسلامی ایران، این کشور باید به طوری که قابل راستی آزامایی باشد، نشان دهد که برنامه تسلیحات هسته ای را به طور کامل کنار گذاشته است.

آقای پمپئو با اشاره به افزایش فعالیت های هسته ای ایران گفت افزایش غنی سازی، تحت توافق هسته ای نیز در سال ۲۰۳۱ میسر می شد و ثابت می کند که این توافق «کوته بینانه» بوده است.

وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده همچنان متعهد است که مانع دسترسی ایران به سلاح هسته ای شود. او همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست فورا اقدام کند و ممنوعیت دستیابی ایران به سلاح را که قرار است برداشته می شود، تمدید کند.

مایک پمپئو گفت: «ما باید ایران را منزوی کنیم، سعی کنیم که آن را تحت فشار بگذاریم تا رفتار خود را تغییر دهد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در سخنان خود به گزارش عفو بین الملل اشاره کرد که اعلام کرده است ۲۳ کودک در اعتراضات آبان ماه در ایران کشته شدند.

پخش زنده این کنفرانس خبری را با ترجمه همزمان از صفحه فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG