لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۱

آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۹۶۴۴ نفر رسید؛ تاکنون ۱۴۳۳ نفر جان باخته‌اند


بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۹ هزار و ۶۴۴ نفر و شمار جان‌باختگان از این بیماری به ۱۴۳۳ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران روز جمعه یکم فروردین با اعلام این خبر گفت که تعداد مبتلایان جدید از روز گذشته تا امروز ۱۲۳۷ مورد بوده اند.

انتشار این آمار در حالی است که هفته گذشته یک مقام سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، آمار اعلام شده مربوط به بیماری ویروس کرونا، موسوم به کووید-۱۹، توسط مقام‌های جمهوری اسلامی یک پنجم آمار واقعی است. او توضیح داد که از بسیاری از موارد خفیف و مشکوک آزمایش گرفته نمی شود و برخی از موارد که پیش از گرفتن تست یا آمدن نتیجه آن جان باخته اند، مبتلا به کرونا اعلام نمی‌شوند.

نحوه واکنش جمهوری اسلامی ایران به همه گیری ویروس کرونا با انتقاداتی از سوی برخی دولت ها و مقام های سازمان ملل روبرو شد. با این حال ریک برنان گفت که دولت ایران در عالی ترین سطوح موضوع را جدی گرفته است.

در این بین، افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار بود که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کرد. مایک پمپئو پیشتر هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG