لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

سوءمدیریت صدای خودی‌ها را هم درآورد؛ نماینده مجلس: قم و اماکن مذهبی باید از اول قرنطینه می‌شد


در ادامه انتقادات گسترده از عملکرد نامناسب و واکنش رژیم جمهوری اسلامی به همه‌گیری ویروس کرونا در ایران، یک نماینده مجلس نیز از ضمن انتقاد تلویحی از نحوه تایید بودجه سال آینده ایران، از شیوه رسیدگی به این بحران در شهر قم انتقاد کرده و گفته است که قم و اماکن مذهبی باید از ابتدا قرنطینه می‌شد.

به نوشته برخی رسانه‌های داخل ایران، مصطفی کواکبیان، نماینده تهران در مجلس، با انتقاد از ارسال بودجه ۹۹ به شورای نگهبان برای تصویب، که گفته می شد به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مجلس صورت گرفت، گفت که «ای کاش از ابتدا همین قاطعیت را برای قرنطینه کردن قم و تعطیلی اجتماعات و اماکن مذهبی به کار می‌بردند.»

این نماینده مجلس از تعطیل کردن مجلس به بهانه شیوع ویروس کرونا نیز انتقاد کرد و گفت که می‌شد از ورود نمایندگان مشکوک به ابتلا جلوگیری کرد و به جای فرستادن بودجه به شورای نگهبان، در مجلس بودجه سه دوازدهم تصویب کرد و بعد در فرصت مناسبی مجددا وارد بررسی بودجه ۹۹ شد.

پس از رد کلیات بودجه سال آینده در صحن علنی مجلس، رهبر جمهوری اسلامی با استناد به اصل ۸۵ قانون اساسی، به اصطلاح «حکم حکومتی» صادر کرد و دستور داد لایحه بودجه برای تصویب شدن به شورای نگهبان ارسال شود.

این در حالی است که افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. همچنین انتشار ویدئوی فردی که در آن از تمهیدات محافظتی ویژه برای جلوگیری از ابتلای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به کرونا، قبل از اعلام رسمی وجود موارد ابتلا به این ویروس در ایران، سخن می‌گوید، ابعاد تازه‌ای از پنهان‌کاری مقامات رژیم در رابطه با زمان آگاهی مقامات از وجود موارد ابتلا به این ویروس در ایران را آشکار کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو هفته گذشته نیز هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG