لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

پس از یک هفته سکوت در بحبوحه بحران کرونا و مرگ ۳۵۰ نفر؛ حسن روحانی امروز گفت باید کرونا را جدی گرفت


در شرایطی که بحران کرونا در ایران ابعاد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده و شمار مبتلایان و جان ‌باختگان ساعت به ساعت در حال افزایش است، رئیس جمهوری ایران پس از روزها سکوت درباره شیوع گسترده کرونا در ایران و عادی دانستن شرایط، و به دنبال حدود یک هفته غیبت از انظار عمومی، سرانجام روز چهارشنبه گفت که «همگان باید کرونا جدی بگیرند.»

این اظهارات حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۱ اسفند در جلسه هیئت دولت ایران در حالی است که او هفته گذشته گفته بود «از شنبه همه چیز به روال عادی باز می گردد.» اما پس از این سخنان نه تنها روال عادی به کشور باز نگشت، بلکه این بحران ابعاد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده و آمار رسمی مبتلایان تاکنون به ۹ هزار نفر رسیده است.

طولانی شدن غیبت رئیس جمهوری ایران و معاون اولش اسحاق جهانگیری نیز انتقادهای بسیاری را در شبکه های اجتماعی و برخی نمایندگان مجلس در روزهای گذشته به همراه داشت. روحانی در پاسخ به این انتقادات ‌آن‌ها را تنها «شایعات» دانست و گفت که «همه سر کار خودشان هستند.»

با این وجود، در حالی که رهبران سایر کشورهای جهان روزانه مردم را در جریان اقدامات خود قرار می‌دهند، رئیس جمهوری ایران در آخرین اظهارنظر خود به جای توضیح عملکرد دولت به مردم توصیه‌های بهداشتی کرده است.

عملکرد دولت ایران تاکنون در مقابل کرونا با برخوردهای امنیتی بوده و مقامات سعی کرده‌اند شرایط را عادی جلوه دهند. هر چند مبتلا شدن برخی مقامات دولتی، از جمله معاون وزیر بهداشت و رئیس اورژانس ایران، گواه بر عادی نبودن این شرایط است.

از سوی دیگر اظهارنظرهای مقامات ایران که با آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت در تضاد است، بار دیگر نگرانی‌ها نسبت به پنهانکاری جمهوری اسلامی را شدت بخشیده است.

از جمله حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، روز دوشنبه در سخنانی که با آمار رسمی تناقض دارد، گفت که ۶۰ نفر مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در فاصله ۳۰ بهمن تا ۱۸ اسفند به خاطر «عفونت حاد دستگاه تنفسی» جان باخته‌اند که از این تعداد ۳۱ نفر در مشهد بوده‌اند.

از سوی دیگر نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان گفته بود که آمار فوت شدگان مبتلا به کرونا در گیلان «بالغ بر ۲۰۰ نفر» است و حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر در گیلان به این ویروس آلوده شده اند.

پیش از این نیز برخی نمایندگان مجلس به آمار رسمی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود انتقاد کرده بودند. از جمله عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس،که در توئیتر خود نوشت ‌تلنبار شدن اجساد در قم و درماندگی مردم ‎رشت گواه ناکارآمدی‌های صورت گرفته در این اطلاع‌رسانی و هشدار به موقع ‎کرونا است.

ادامه این تناقض‌‌گویی‌ها در حالی است که مقامات ایران گفته‌اند «اگر همه چیز خوب پیش برود» اوج شیوع این بیماری تا ۲۰ فروردین است و پس از آن افول می‌کند.

در پی سوءمدیریت مقامات ایران در بحران کرونا و افزایش نگرانی مردم از پنهانکاری مقامات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر نیز هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG